• DOLAR
  $3.494,2300
 • EURO
  $1,4639
 • ALTIN
  $45.078,4200
 • BIST
  $287,4100
9 yıl önce kurtardıkları Ceratta Ceratta ölü bulundu

9 yıl önce kurtardıkları Ceratta Ceratta ölü bulundu

AYDIN’ın Kuşadası İlçesinde Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) tarafından 9 yıl önce misinaya takılı olarak bulunan ve kurtarılan Ceratte Ceretta deniz kaplumbağası bu kez ölü bulundu.

Kuşadası Kadınlar Denizi kıyısına vuran bir Ceratta Ceratta olduğu bilgisini alan EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü ve ekibi bölgeye gitti. Ekiplerin yaptığı incelemede Ceretta Cerattanın misinaya takılarak öldüğü tespit edildi. EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “9 yıl önce Kuşadası kıyılarında, balık avlamak için denize bırakılmış olan paragatlara, Ceratta Caretta türü iribaş bir deniz kaplumbağası dolanmıştı. Balıkçının bize yapmış olduğu ihbarla paragata dolanan Ceratta Caretta, misinalardan kurtarılmak üzere tekneye alınmıştı. Teknede üzerindeki misinalar temizlenen ve herhangi bir yarası bulunmayan Ceratta Carettaya, DKMP’lara ait TR-Y 2810 numaralı marka takılarak tekrar denize bırakılmıştı.
Dün bulunanın üzerindeki markayı incelediğimizde de, 9 yıl önce Kuşadası kıyılarında misinalardan kurtardığımız kaplumbağa olduğunu gördük.
Ölen kaplumbağanın önceki ve bugün yaptığımız ölçümlerini kıyasladığımızda, önemli bir farklılık olduğunu ve bu sayede kaplumbağanın ne kadar büyüdüğünü gözlemledik. Bu tip veriler bilim dünyası için kaplumbağaların yılda ne kadar büyüdüklerini belirlemek için oldukça önemli. Bu durum, kaplumbağalarda yapılan markalama çalışmalarının ve ölü kaplumbağaların ihbarlarının ne kadar önemli olduğunu da gösteriyor.”

NERELERİ DOLAŞTIĞI ARAŞTIRILACAK
Sürücü, “Kuşadası’nda daha önce kurtarılan bir deniz kaplumbağasının, 9 yıl sonra tekrar Kuşadası civarında ölü olarak gözlenmesi oldukça ilginç bir olaydır. Deniz kaplumbağalarında dişi bireylerin üreme ve beslenme alanlarına sadık oldukları bilinen bir bilimsel gerçektir. Bu erkek bireyin keratin plağından aldığımız örnekle kararlı izotoplar kullanarak geçen bu 9 yıllık süre içinde nerelerde bulunduğunu ADÜ Biyoloji Bölümü Öğretim üyesi ve Deniz Kaplumbağaları Bilim Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Türkozan ile yaptığımız işbirliği sonucunda ortaya koyacağız” dedi.

Kaynak: https://www.haberleraydin.com/

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM