ADD İncirliova’dan Lozan açıklaması

ADD İncirliova’dan Lozan açıklaması

Son Güncelleme: Whatsapp

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İncirliova Şubesi 24 Temmuz 1923’de imzalanan, Lozan Barış Antlaşması ile ilgili basın açıklaması yaptı.

ADD İncirliova’dan Lozan açıklması
ADD İncirliova’dan Lozan açıklaması

ADD İncirliova Şube Başkanı Belgin Güler, Lozan Barış Anlaşması’nın 97’nci yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Dernek hizmet binasında siyasi parti temsilcileri ve yönetiminin katılımı ile basın toplantısı düzenleyen Başkan Güler, 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile emperyalizm, cepheden sonra masada da yenilgiye uğratıldığını belirterek, “Böylece; tam bağımsız, demokratik, laik, sosyal, hukukun üstünlüğüne dayalı, çağdaş ve üniter bir ulus devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli atılmıştı. Lozan, bu yönüyle; Anayasa’da vurgulanan ve değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen niteliklerin zeminini oluşturmaktadır” dedi.

ADD İncirliova’dan Lozan açıklması
ADD İncirliova’dan Lozan açıklması

“UYARIYORUZ”

“Lozan karşıtlığı; bölücü, gerici, işbirlikçi, cemaatçi, tarikatçı, PKK ve FETÖ’cü ve benzeri yapılanmalara göz yummaktır” diyen Güler, Lozan karşıtlarının yürüttüğü sinsi politikalara seyirci kalmadıklarını ve kalmayacaklarını söyledi. Türkiye Cumhuriyeti’ne, Cumhuriyet’in çağdaş niteliklerine, Lozan’a ve milletine sahip çıkmaya devam edeceklerine ant içtiklerini dile getiren Güler, “Uyarıyoruz; Lozan karşıtlığı, Sevr yandaşlığıdır. Atatürk’ün kurduğu milli devletin tasfiyesidir. Orta çağ karanlığına teslim olmaktır. Hilafet ve saltanat heveslilerine biat etmektir. Bu emperyal oyunlara karşı, herkesi dikkatli olmaya; yurttaşlık sorumluluğu ile yasal ve demokratik yollarla mücadeleye çağırıyoruz” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi

ResimLink - Resim Yükle

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.