Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Atık toplayan 5 öğrenciye Validen bisiklet

Atık toplayan 5 öğrenciye Validen bisiklet

AYDIN Valisi Hüseyin Aksoy 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında en çok sıfır atık toplayan 5 öğrenciye bisiklet hediye ederek ödüllendirdi.

Atık toplayan 5 öğrenciye Validen bisiklet
Atık toplayan 5 öğrenciye Validen bisiklet

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Dünya Çevre Günü kutlama programım kapsamında ilk ve orta öğretim okulları arasında yapılan sıfır atık projesi kapsamında yaptıkları çalışmalar ile ilk beşe giren okullar ve çalışmalarda üstün gayret gösteren öğrencilere bisikletleri Aydın Valisi Hüseyin Aksoy tarafından teslim edildi. 11 bin 900 kilogram atık ile Efeler Ekrem Çiftçi İlkokulu, 8 bin 716 kilogram atıkla Efeler Ticaret Odası İlkokulu, 8 bin 290 kilogram atıkla Sultanhisar Zafer Ortaokulu, 4 bin 525 kilogram atıkla Efeler Ortaokulu, 4 bin 090 kilogram atıkla Kuşadası Bel-Kent Ortaokulu öğrencileri bisiklet almaya hak kazandı. Valilik Toplantı Salonunda yapılan tören Vali Hüseyin Aksoy, Vali Yardımcısı Mustafa Hulusi Arat ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Taha Al ve öğrenci ve öğretmenler katıldı.

6 BİN 473 AĞACIN KESİLMESİ ÖNLENDİ

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy Sıfır Atık projesinin tüm Türkiye’de devam ettiğini belirterek, “Aydın ilinde 1435 kişi, kurum ve kuruluşa bilgilendirme toplantıları gerçekleştirildi. İlimiz genelinde baktığımızda 18 belediye hizmet binasına sıfır atık temel seviye belgesi verildi. Yine bu tür eğitimler kapsamında toplamda 1293 sıfır atık temel seviye belgesi verilerek bu çalışmalar gerçekleştirildi. 2019 yılından bu yana Aydın’da 1903 ton kağıt, 502 ton atık plastik, 250 kilogram atık pil, 6 bin 770 kilogram elektronik atık, 2 bin 412 kilogram cam, 1949 ton atık metal, 2 bin 572 kilogram bitkisel yağ toplanarak bunlar geri dönüşüme kazandırıldı. 2 bin 730 metreküp depolama alanı yapılan bu çalışmalarla tasarruf sağlanmış, 2 milyon 599 bin kilovat saat enerji tasarrufu gerçekleştirildi. 327 bin 468 litre petrol tasarrufu sağlandı. 10 bin 661 metreküp su tasarrufu, 640 ton hammadde tasarrufu sağlanmış, 2 bin 572 litre biodizel üretilmiş ve bu sayede toplamda 6 bin 473 ağacın kesilmesi önlenmiştir” dedi.

Bisiklet almaya hak kazanan Efeler Ticaret Odası İlkokulu 3’üncü sınıf öğrencisi Ceydanur Uğurlu, sıfır atık projesi kapsamında atık pil ve camları topladıklarını ve bisikleti kazanmayı hak ettiğini dile getirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
atık çevre öğrenci

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM