Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Aydın Büyükşehir’den üreticiye sakız koçu desteği

Aydın Büyükşehir’den üreticiye sakız koçu desteği

AYDIN Büyükşehir Belediyesi 6 yıl önce başlattığı ‘Aile Tipi Koyunculuk’ projesine üreticilere koç hibesi yaparak devam ediyor. Proje kapsamında kura ile belirlenen küçük üreticilere sakız koçları teslim edildi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Başkan Özlem Çerçioğlu‘nun kırsal kalkınmayı önceleyen destekleme projeleri ile çiftçiye umut oluyor. Büyükşehir Belediyesi’nin 6 yıldır sürdürdüğü Aile Tipi Koyunculuk Projesi ile yüzlerce aile desteklemeden faydalandı ve binlerce koyunun üretimi sağlandı. Proje kapsamında Koçarlı’da kurulan Sakız Koyunu Çiftliği’nde yetiştirilen bakımı kolay, çoklu doğum oranı ve süt verimi yüksek olan sakız koyunları, iki farklı kategoride hibe ediliyor.

 Aile Tipi Koyunculuk Projesi’nde özellikle kadınların üretime teşvik edilmesi için; düzenli geliri ve 30 dönümden fazla arazisi olmayan ailelere iki dişi bir erkek sakız koyunu desteklemesi ile sürülerini sakız koyununa çevirmek isteyen ve en az 25 baş koyunu olan ailelere sakız koçu desteklemesi yapılıyor. Kura çekimi ile belirlenen üreticilere koyunların teslimi ise pandemi koşulları dikkate alınarak, bu yıl da Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ekiplerince adrese teslim şeklinde yapılıyor.

‘DESTEKLERİ VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ’
Sakız koçlarının teslimine katılan Aydın Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Barış Altıntaş, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu’nun Tarımsal Hizmetler Dairemize verdiği talimat doğrultusunda 25 başın üstünde koyunu olan çiftçilerimize sakız koçu desteği veriliyor. Girdi maliyetlerinin çok yüksek olduğu ve yem fiyatlarını inanılmaz boyutlara çıktığı ve hayvancılıkla ilgilenen vatandaşlarımızın çok zorlandığı bu dönemde bu tip destekler vermeye Büyükşehir Belediyesi olarak devam edeceğiz” dedi.

‘ARAŞTIRDIK, SAKIZ KOÇUNU IRKI VE ÜREMESİ DAHA GÜZEL’
Proje kapsamında destekten yararlanan vatandaşlardan Emrah Madran, “Nasip ve şans bizimmiş, bize çıktı. Araştırdık, sakız koçunun ırkı ve üremesi daha güzel. Daha fazla üretim ve gelir elde etmek için aldım. Verimi yüksek, bizim koyunlar 1-2, sakız koyununun 3-4 doğumu oluyor, daha bereketli” dedi.

Ali Ergül ise “Başvurduk ve Allah nasip etti ve bize çıktı. Ben yıllarca koyunculuk yaptım. Sakız koyunu verim ve süt bakımından iyi oluyor. Bundan sonra sürüyü sakız koyununa döndürmeye çalışacağım. Sakız koyununu gütmeye gerek yok, evde bakması kolay oluyor. Bu destek bizim kalkınmamız ve güçlenmemiz için faydalı oluyor” ifadelerini kullandı.

‘İKİZ VE ÜÇÜZ YAVRULARIMIZ OLDU’
Yem konusunda sıkıntı yaşasalar da üretime devam ettiklerine değinen Nevzat Yaman da “Özlem Başkanımızın başlatmış olduğu proje kapsamında başlangıçta sakız koçu aldık ve kullandık. Şu anda yavrularımız var. Tamamen has sakıza çevireceğiz hedefimiz budur. İkiz ve üçüz yavrularımız oldu. Sakız koyunlarında süt üretimi fazla olduğu için kuzulara rahatlıkla bakabiliyor” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM