• DOLAR
  $3.683,9900
 • EURO
  $1,5964
 • ALTIN
  $58.894,2900
 • BIST
  $345,7000
AYDIN’DA 100 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

AYDIN’DA 100 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

AYDIN Haber Merkezi – Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 81 ilde başlatılan “Geleceğe Nefes” kampanyası kapsamında 81 ilde aynı anda gerçekleştirilen fidan dikiminde Aydın’da 17 ilçede ve 34 noktada 100 bin fidan toprakla buluştu.

Tarım ve Orman Bakanlığının başlattığı “Geleceğe Nefes” projesi ile 81 ilde 11 Kasım 2019’da fidan dikimi saat 11.11’de başladı. 81 ilde 11 milyon fidan dikimi yapılırken, Aydın’da 17 ilçede 34 ayrı noktada 100 bin adet fidan toprakla buluştu.  Efeler İlçesi Aydın Muğla Karayolu üzerinde Ovaeymir Mahallesinde yapılan törende 44 dekar alanda 3 bin adet fidan Aydın Valisi Yavuz Köşger, AK Parti Aydın Milletvekilleri Metin Yavuz ve Rıza Posacı, daire müdürleri, öğrenciler, STK temsilcileri, jandarma ve polis, sağlık ekipleri ile vatandaşların katılımı ile gerçekleşti. Okullardan öğrenciler ilk kez fidan dikmenin heyecanını yaşadı. Yörük ve efe kıyafetleri ile fidan dikmeye gelenler vatandaşlarında ilgi odağı oldu. Polis, jandarma ve sağlık ekipleri de öğrenciler gibi kendilerine ayrılan alanlarda fidanlarını dikti.

 “ORMANLARINDAN BİR DAL KESENİN BAŞINI KESERİM”

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger törende yaptığı konuşmasında; “Bugün burada, dünyada bir ilki gerçekleştirmek üzere toplanmış bulunuyoruz. Bizim milletimizin ezelden beri ağaca, ormana ve yeşile olan sevgisi muhabbeti ile bağlılığı hepimizce malumdur. Kapımızın eşiği, bebeğimizin beşiği ve soframızın kaşığı diye bahsederiz. Ormanlarından bir dal kesenin başını keserim diyen bir ecdadın torunlarıyız. Ağaca verdiğimiz önemi tüm dünya biliyor.11-11 2019 tarihinde burada 11 milyon fidanı toprakla buluşturuyor. Ülkemizin topraklarını yüzde 29’u, Aydın’ın ise yüzde 40’ı ormanlarla kaplıdır. 100 bin fidanı Aydın’da toprakla buluşturuyoruz. Gençler size emanet edeceğimiz ülke bu şekildedir. Siz bu noktadan daha ileriye taşıyacaksınız. Buna inanıyor ve güveniyoruz. Geleceğimizi sizlere emanet ediyoruz” dedi.

ÖĞRENCİLER FİDANLARI ELLERİYLE DİKTİ

Okullardan gelen öğrenciler kendilerine ayrılan alanlarda fidanları elleriyle tek tek dikti. İkiz kardeşlerden Osman Yozgatlı Ortaokulu 6. Sınıf öğrencisi Yusuf Çiftçi, “Bugün 11 milyon ağaç kampanyasına katkı yapmak için buradayız. Bir fidanda ben diktiğim için mutluyum” derken, aynı okulda okuyan ikizi Arda Çiftçi ise, “Geleceğe Nefes projesi kapsamında toplandık. Elimdeki bu fidanı toprakla buluşturacağım. Türkiye’de fidan sayısını arttıracağız” dedi.

“YÖRÜKLER ORMANSIZ, DOĞASIZ YAPAMAZ”

Aydın Yörük Efe Kültür Derneği Başkanı Muhsin Aydoğdu, “Ormanlarımızı güçlendirmek için fidan dikimindeyiz. Biz Yörükler ormansız yani doğasız olmamız mümkün değildir. Doğayı sevdiğimiz ve koruduğumuz için onu çoğaltmak için buradayız. Yörükler olarak fidan dikiminde olmamızdan dolayı buraya katıldık” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM