• DOLAR
  $3.458,6000
 • EURO
  $1,6483
 • ALTIN
  $57.164,0200
 • BIST
  $337,8600
Aydın’da Jeotermal İstemiyoruz Eylemi

Aydın’da Jeotermal İstemiyoruz Eylemi

AYDIN’ın Efeler İlçesinde yapılması planlanan Sarı Zeybek Jeotermal Santraline karşı çevreciler bir araya gelerek eylem yaptı. 16 aydır direnen Kızlıcaköylü kadınlardan Leyla Çiyanşen, “Eyy bütün Aydınlılar biz yetiştireceğiz siz yiyeceksiniz. Zıkkım olsun size verdiğimiz emekler” diyerek meydana gelmeyenlere sitem etti.

Kızılcaköy Mahallesi başta olmak üzere yapılacak olan jeotermal santralinin birçok yerleşim alanını etkileyecek olması bölgedeki vatandaşları ve çevrecileri sık sık eylem yapmak zorunda bırakıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Efeler İlçesi Kızılcaköy Mahallesi bölgesinde yapılması planlanan Sarı Zeybek jeotermal santrali için Çet raporunun gündeme gelmesiyle çevreciler ve vatandaşlar jeotermale karşı Aydın Çevre ve Kültür Platformu  (AYÇEP) ve Efeler Belediyesi öncülüğünde dün imza kampanyası başlatıldı. 2 günde 2 bin imza toplandı. İmza kampanyası devam ederken, çevreciler Atatürk Kent Meydanında ellerinde dövizlerle eylem yaptı. Eyleme İYİ parti Aydın Milletvekili Adnan Sezgin, Efeler Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Fatih Atay, AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili, Kızılcaköylüler başta olmak üzere çok sayıda vatandaş katıldı. Şişe içerisine çam ağacı koyarak maske takan Ali Senar, “Dünyada ve Ülkemizde ekolojik katliamlar bu hızla devam ederse sonuçta bu şekilde yaşamaya mahkum oluruz diye düşünüyorum” diyerek yürüdü.

“KAHRAMANLIK SADECE SAVAŞTA OLMAZ”

İYİ Parti Aydın Milletvekili Adnan Sezgin, “Kahramanlık sadece savaş meydanlarında verilmez ve yapılmaz. Kahramanlık hukuksuzluğa karşı yapılır. Sivil alanda da yapılabilir. Başka haksızlık noktalarında da direniş ve kahramanlık gündeme gelebilir. İşte böyle bir kahramanlığın ifadesidir başta kadınlarımız olmak üzere Kızılcaköylü vatandaşlarımızın yaptıkları” derken, çevrecilerin avukatı Av Akın Yakan, “Kızılcaköy Halkının direnişinin sesini Aydın’a, Türkiye’ye ve herkese duyurmak için toplanmış bulunuyoruz. Çet dosyası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yüzeysel olarak kabul edildi ve tartışmaya açıldı. Henüz çetle ilgili bir karar verilmedi. Halk olarak, hukukçular olarak bunu bu süreçte tartışıp konuşmak bizim en doğal hakkımızdır. Çed dosyası çok kapsamlı bir doküman. Bunu tüm ayrıntısı ile incelediğimizde o kadar vahim sonuçlarla karşılaşıyoruz ki, zeytinlik alanlara hiçbir şekilde sanayi tesisi yapılması olanağı olmazken, söz konusu projede alan tamamen kapalı zeytin bahçeleri ile kalpıdır. Herkes bunu biliyor. Onlarda iptal kararı olmasına rağmen yeni adımlar atılıyor. Biz bunun yapılmasın karşıyız.”

“BAŞARANA KADAR NÖBETİ TERK ETMEYECEĞİZ”

Gülcan Bahar, “Sağlıklı bir çevrede hakkımızı savunmak için ve de Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ten bizlere emanet kalan ve atalarımızın uğrunda şehit düştüğü bu kutsal vatan topraklarının havasının suyunun kirlenmemesi için hak ve adalet nöbetindeyiz 16 aydır. Başarana dek asla bu nöbeti terk etmeyeceğiz.”

“AYDIN’IN İNSANLARI ENAYI DEĞİL”

AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili, “Aydın’da 6 yıldır jeotermaller ve madenlerin toprak kirletmesiyle uğraşıyoruz. Burada bir ateş yakılması gerekiyordu. Bu ateşlerde yakıldı. Aydının insanları artık öyle enayi değil. Kapalı kapılar arkasında istediğiniz gibi karar alıp bize rağmen ne yapacaksanız yapın olayı bitti. Artık Aydın ve insanlarımız uyandı. Sağır kulaklar bunu duysun.”

“BİZ VARSAK SİZ VARSINIZ”

Leyla Çiyanşen, “Dereler kanımız, bu ağaçlar ise alın terimiz. Ben çoluğumu çocuğumu bu incir ve zeytinle büyüttüm. Bundan sonra geçimimi neyle sağlarım ben. Baştaki büyüklerime soruyorum, çiftçinin her şeyini elinden alırsanız biz neyle geçineceğiz. Bizim bildiğimiz çiftçilik ve zeytinciliktir. Biz bunları keser atarsak neyle geçineceğiz. Eyy bütün Aydınlılar biz yetiştireceğiz siz yiyeceksiniz. Zıkkım olsun size verdiğimiz emekler. Biz bu meydana gelmeyene hakkımızı helal etmiyoruz. Biz olmazsak siz yoksunuz. Biz varsak siz varsınız. Biz varsak belediye başkanı, Cumhurbaşkanı, biz varsak Başbakan var. Biz varsak herkes var.”

“DİRENEREK ÖLMEYİ TERCİH EDERİZ”

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, “Yurttaşlarımızın insanlarımızın başlatmış olduğu bu dirence katkı vermek için burada olduğunuzu biliyorum. Bu eylemin hiçbir siyasi yanı yok. Bu eylemin sadece ve sadece bir yanı var oda insanlık yanıdır.  Elbette meydanlarda direneceğiz. Elbette mücadele edeceğiz. Hukuksal olarak ta yapmamız gerekenleri yapacağız. Hiç kimseden korkmadan yapacağız. Elektrik üretiyorsunuz tamam kimse karşı değil. Bir başkasının hakkını çiğneme hakkını nereden buluyorsun. Kanser olarak ölmektense, direnerek ölmeyi tercih ederiz” dedi. Konuşmaların ardından eyleme katılanlar imza kampanyasına katıldı.

Kaynak: https://www.haberleraydin.com/

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM