• DOLAR
  $2.115,9100
 • EURO
  $0,6060
 • ALTIN
  $33.584,7100
 • BIST
  $125,7000
Aydın’da kan stokları tükendi

Aydın’da kan stokları tükendi

10 / 100

Son Güncelleme Tarihi 19.05.2020

KIZILAY Aydın Şube Başkanı Mesut Mezgit, koronavirüs nedeniyle vatandaşların kan vermekte geçen yıla oranla yüzde 100 azalarak kan stoku kalmadığını söyledi.

Aydın’da kan stokları tükendi
Aydın’da kan stokları tükendi

Ülkemizde Mart ayından beri yaşanan koronavirüs salgın hastalığından dolayı Türkiye genelinde olduğu gibi Aydın’da da azaldı. Aydın’da geçen 2019 yılında yıllık 43 bin 500 ünite kan bağışı yapıldı. Geçen yıl aylık kan bağışı ortalaması 4 bin üniteyken bu yılın Mart ve Nisan aylarında bu rakam bin 300 ünitelere kadar düştü. Kan ihtiyacıda fazla olunca günlük bağışlanan kanın tamamı hastanelere gidiyor.

Aydın’da kan stokları tükendi
Aydın’da kan stokları tükendi

KAN BAĞIŞÇILARINA ÇAĞRIDA BULUNDU

Bu nedenle Aydın’da kan stokunun tükendiğine değinen Kızılay Aydın Şube Başkanı Mesut Mezgit, “Koronavirüs (Kovid 19) nedeniyle kan stoklarımız tamamen bitmiş durumdadır. Geçen yılki rakamlara göre yüzde 100 oranda azaldı. Günlük toplanan kan ise anında hastanelere gidiyor. Bu konuda Aydınlı hayırseverlerin hassasiyet göstereceğini düşünüyoruz. Bizim kanlarımız sadece losami ve benzeri hastalıklara değil her zaman lazım oluyor. Kan stoku olmadığı için hastalarda sıkıntılı durumdalar kan arama durumuna düşüyorlar. Aydın olarak şu ana kadar kan bağışında Türkiye’den ilk 5’inci sıranın altına hiç düşmedi. Salgın nedeniyle vatandaşların hastalığın bulaşıcılığından korkmasından dolayı kan vermekten kaçınıyorlar. Bizim kan merkezlerimiz günde iki defa dezenfekte edilmektedir. Kullanılan malzemeler bir defalık kullanılarak atılmaktadır. Zaten sosyal mesafeye dikkat ediyoruz. Aydınlı hemşehrilerimizin mutlaka gönül rahatlığıyla buraya gelerek kanını verebilir. Yin eski günlerdeki gibi bağış oranının üzerinde bir kan bağışına ulaşırız. Kan alma merkezleri saat 09.00 ile gece 23.00’a kadar hizmet veriyor. Hem salgın hemde salgın nedeniyle akşam iftardan sonrada gelebiliyorlar. Aydınlı hayırseverlerden çok ümitliyim, bize her zaman yardımcı oldular. Kan bize bir anlık değil devamlı lazım. Aydınlı kan bağışçılarımızı kan vermeye davet ediyorum” dedi.

Aydın’da kan stokları tükendi

Kaynak: Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM