Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Aydın’da kurban satışı tek yerde yapılacak

Aydın’da kurban satışı tek yerde yapılacak

ResimLink - Resim Yükle

Son Güncelleme Tarihi 10.07.2020

Aydın Valiliği tarafından Efeler Kaymakamlığı Kurban Kesim Hizmetleri Komisyonu kararlarına göre sadece Çeştepe Hayvan Pazarı’nda kurbanlık hayvan satışı yapılabilecek.

26 Haziran tarih ve 31 bin 167 sayılı 2020 yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Yayımlanan Tebliğ gereğince oluşturulan Efeler Kaymakamlığı Kurban Hizmetleri Komisyonu toplanarak bazı kararlar aldı. Toplantıda kurban satışı ve kesim yerleri de belirlendi. Alınan kararlara göre kurban satışı sadece Efeler Belediyesi’nin Çeştepe Hayvan Pazarı’nda yapılabileceği duyuruldu.
Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle kurban kesim hizmetlerinin daha sağlıklı yürütülebilmesi için aşağıdaki kesim yerleri ve günlük kesim kapasiteleri belirlendi. Buna göre günlük olarak; Efeler Belediyesi Çeştepe Hayvan Pazarı’nda 2 bin adet, Köprülü Mahallesi Cihanoğlu Camii’nde 75 adet, Zeybek Mahallesi TOKİ Konutları’nda 75 adet, Mimar Sinan Mahallesi Emir Sultan Camii yanında 75 adet ve Ilıcabaşı Mahallesi AYTER alında da 75 adet kurban kesilebilecek. Vakıf, dernek veya özel işletmelere ait kesim yerlerinde gerekli koşulları sağlamak amacıyla müracaat etmeleri halinde komisyonca denetlenerek kesim için uygun olanlara, kurban kesim belgesi verilecek.

ÜCRETSİZ OLACAK, KURALLARA UYMAYANA CEZA

Kurban Hizmetleri Komisyonu kararı gereğince kesim mahallelerinden yararlanma ücretsiz olacak. Bu mahallelerden yararlanacak vatandaşlardan hiçbir şekilde ücret talep edilmeyecek. Komisyon tarafından alınan kararlara ve genel kurallara uymayanlara para cezası kesilecek. Park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlar ile kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara Çevre Kanunu’nun 20’nci maddesi gereğince 351,00 TL. Kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veren tesislere, toplu kesimler için 88 bin 499 TL.  Bu fiilin konutlarda işlenmesi halinde 2 bin 199 TL. Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanacak, bu hükümlere aykırı hareket edenlere hayvan başına bin 902 TL. Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranan, acımasız ve zalimce işlem yapan, döven; aç, susuz, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakan, bakımlarını ihmal eden, fiziksel ve psikolojik acı çektiren kişilere 947 TL idari para cezası uygulanacak. Cadde, sokak ve parkları kurban kesim yeri olarak kullananlar ile kurban kesiminden sonra kan, atık ve iç organları sokak, cadde ve parklarda bırakanlara da yetkili birimlerce gerekli yasal yaptırımlar uygulanacak.

Kaynak: Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM