Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Buğdayda hasat dönemi başladı

Buğdayda hasat dönemi başladı

Aydın’da çiftçilerin buğday tarlalarındaki hasat mesaisi başladı. İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı, yağmurların az olmasına rağmen rekolteden memnun olduklarını, fiyatların da iyi olmasıyla çifte mutluluk yaşadıklarını söyledi.

Buğdayda hasat dönemi başladı
Buğdayda hasat dönemi başladı

İncirliova’da biçerdöverler buğday tarlalarında çalışmaya başladı. Tarım işçilerinin de görev aldığı hasatta hummalı bir çalışma yürütülüyor. Üretim sürecinde sarf edilen emeğin karşılık bulması için hasat kriterlerine azami ölçüde dikkat ediliyor. İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı, bu yıl geçen yıla göre buğday ekim alanlarının arttığını söyledi. İlçede yaklaşık 10 bin dekar alanda buğday ekimi gerçekleştirildiğini aktaran Kaykı, bu yıl dekarda 750 kilogram buğday hasadı beklediklerini kaydetti.

Buğdayda hasat dönemi başladı
Buğdayda hasat dönemi başladı

“KURAKLIKLA BAŞ BAŞAYIZ”

Kuraklığın gölgesinde ekimin yapıldığını belirten Kaykı, “Kuraklıkla baş başa sezona başladık. Nisan yağmurları olmadığı için korkmuştuk. Hasat başladı, rekolteden memnunuz. Buğday ekimi, kuraklıktan dolayı bu sezon daha fazla alana ekildi. Üreticiler hayvan otlatılması için ektikleri alana bu yıl buğday ekti. Hasat çok tedirgin başladı, korktuk. Geçen yıl İncirliova’da buğday ekim alanları 3 bin-3 bin 500 dekar arasındaydı. Bu yıl da 8-10 bin dekar buğday ekildi” dedi.

“BUĞDAY ÜRETİCİSİ KAZANACAK”

Yağış alınmamasına rağmen rekoltenin iyi olduğunu belirten Kaykı, şöyle devam etti:

“Ancak Cumhurbaşkanımız taban fiyatlarını çok iyi açıkladı. Ama bugün TARİŞ’ler devreye girdi, çok şükür. Üreticilerimiz de fiyatlardan memnun, para kazanır. Birçok üretici, kuraklıktan korkup, hayvan otu ekti. Buğdayda bu yıl yağışların da az olmasıyla yüksek rekolteyi göremeyiz diye umut ediyorduk. Ancak rakamlar iyi, şuanda dekarda 750 kilogram rekolte var. Bu da bizim için iyi, korktuğumuz gibi değil. Yağış almadık ama nisan yağışları da olsaydı, çok daha iyi olacaktı. 800 kilogramı bulacaktı.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM