• DOLAR
  $2.128,9900
 • EURO
  $0,6047
 • ALTIN
  $33.691,0800
 • BIST
  $125,6400
Büyük Menderes Nehrin’deki kirlilikle ilgili çözüm önerisi

Büyük Menderes Nehrin’deki kirlilikle ilgili çözüm önerisi

8 / 100

Son Güncelleme Tarihi 13.05.2020

Aydın Ovası’nı sulayan Büyük Menderes Nehri’nin geçtiği Efeler İlçesi yakınlarında görülen kirlilik, endişeye neden olurken, Çevre Mühendisi Nilgün Böcekli, bakanlıklar ve belediyelerin bir araya gelerek bir an önce çözüm üretmeleri gerektiğine değindi.

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinden çıkarak, Uşak ve Denizli’den sonra Aydın’da denize dökülen Büyük Menderes Nehri’nde kirlilik gözle görülür seviyeye ulaştı. Tarım arazilerinin sulamasında kullanılan suyun pis kokusu da rahatsızlık yarattı. Bölgeden geçenler, nehirdeki kirliliğe tepki gösterdi. Yetkilileri, bölgede göreve çağırıp, önlem alınması istendi. Menderes Nehri üzerindeki kirli görüntü ise günlerden beri devam ediyor.

“100 KİLOMETRE SONRA KİRLENMEYE BAŞLIYOR”

Uzun yıllardan beri Mendres Nehri ile projeler hazırlayarak çöüm aradığına değinen Çevre Mühendisi Nülgün Böcekli ise, “2001 yılında Büyük Menderes Nehri Havzası projesi adında bir proje başlatık. Menderesin ne kadar kirli olduğuyla ilgili bir projeydi. Bu popje bakanlıklara ve Menderes Nehrinin geçtiği tüm illere sunuldu. 584 kilometre uzunlığunda bir nehirdir. Kaynağından itibaren 100’üncü kilometrede Menderes Nehri kirlenmeye başlıyor. Bu kilometrede kimyasal oksijen ve biyolojik oksijen, katı atık madde azot ve toplam fosfordan oluşan çok yoğun kirlilikler var.. Diğer illerden karışan atıklarla birlikte şu anda bulunduğumuz noktara 4’üncü kirliliğe gelmiş durumda.”

ÇÖZÜM ÖNERİSİ SUNDU

Çözüm önerileride sunan Böcekli, “Büyük Menderes Havzası içindeki tüm il ve ilçe belediyelerinin bakanlıklarla bir araya gelerek prpjelerle çözüme kavuşturulabilir.  Buna Menderes Havzası çevre koruma projesi denilebilir.  Bu projeyle tüm arıtmaların doğru kontrolle çalışmasına eksik kalan yanlarını ve eksiklerine takviyeler yapılak çözüm bulunabilir. Bu vesileyle havza içindeki tüm kirlilikler temizlenebilinir. Kirliliğin sebeplerine gelince sadece su kirliliği olarak bakmamak lazım. Çeşitli atıklarında bu nehre atıldığı daha önce gözlemlendi. Eğer Menderes Nehrine iyi bakılabilinirse çok kısa sürede temiz bir hale gelebilir. 1980’li yıllarda bu bölgelerde çok sayıda yayın balıkları olduğu biliniyor. Ama şu anda böyle bir durum söz konusu değil. Buralarda canlı bile yaşayamıyor. Bununda sebebi kimyasal atıkların ve arıtma tesislerinden çıkan atıkların tam anlamında deşarz olmadan Büyük Menderes verilmesidir.”

“VERİMİ DÜŞÜRÜYOR”

Sulanan tarım arazilerinde veriminde düştüğüne değinen Böcekli, “Menderes Nehrinden tarım arazileri sulanıyor. Buda arazilere çok büyük zararlar veriyor. Menderes Nehrinden yapılan sulamada toprak üzerinde yoğun tuzluluk olabiliyor. Bu tuzluluk ürünün randımanlı ve verimli çıkmamasına neden olur. 100 kilo ürün alacağınız bir topraktan 80 kilo almanıza neden olur. Azot ve fosfor toprakta çok olursa ürün yanar” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM