• DOLAR
  $3.458,6000
 • EURO
  $1,6483
 • ALTIN
  $57.164,0200
 • BIST
  $337,8600
Deniz Kaplumbağası ölü olarak kıyıya vurdu

Deniz Kaplumbağası ölü olarak kıyıya vurdu


AYDIN’ın Kuşadası İlçesi Seçkin Sitesi plajında bir deniz kaplumbağası ölü olarak bulundu. Kaplumbağanın Caretta caretta türü olduğu tespit edildi. Yapılan kontrollerde herhangi bir yara ve kesi izine rastlanmadı. Körfezde avlanan trol teknelerinin ağlarına takılıp, boğularak öldüğü tahmin ediliyor.

Sahilde ölü deniz kaplumbağası gören vatandaşlar Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) yetkililerine haber verdi. Sahile gelen EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü ve beraberindekiler ölü Kaplumbağanın Caretta caretta türü olduğunu belirledi. Carettanın ölçümleri yapılarak, doku örnekleri alındı. Alınan doku örnekleri DNA çalışmaları yapılması için Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Biyoloji bölümüne, kaplumbağa ise mikroplastik araştırmaları için, Dalyan’da bulunan DEKAMER’e (Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi) gönderildi.


“PLASTİK MALZEMELER ÖLDÜRÜYOR”

Bahattin Sürücü yaptığı açıklamada; “Dünya denizlerinde 100 milyon yıldan fazla bir süredir dolaşan deniz kaplumbağalarının yedi türünden ikisi, iribaş deniz kaplumbağaları (Caretta caretta) ve Yeşil Kaplumbağalar (Chelonia mydas) , Kuşadası Körfezi’ni kışlama ve beslenme alanı olarak kullandıkları, yaptığımız izleme çalışmalarıyla görülmektedir. Denizel biyolojik çeşitlilik açısından zengin olan körfez, hem deniz çayırları hem de deniz canlıları açısından kaplumbağalara iyi beslenme imkanı sunmaktadır. Ancak deniz kaplumbağalarının yaşamlarını tehdit eden birçok faktör bulunmaktadır. Bölgemizde ölü olarak bulunan kaplumbağalara baktığımızda, daha çok balık ağlarına, uzun mesafeli paragat oltalarına, trol ağlarına takılıp, nefes almak için su yüzeyine çıkamadıklarından boğularak öldüklerini görmekteyiz. Kuşadalı kıyı balıkçılarıyla yaptığımız işbirliği sonucunda, ağlara yakalanan birçok kaplumbağanın kurtarılması sağlanmıştır. Ancak körfezde avlanan trol teknelerinden aynı duyarlılık görülmemektedir. Deniz kaplumbağalarının ölüm nedenlerinden biri de, denize atılan plastik malzemelerdir. Özellikle plastik torbaları denizanası sanarak yediklerinden ölmektedirler. Denizlere plastik vb. atıkların atılmaması için herkese görev düşmektedir. Çevre kirliliğinin deniz canlılarına olan etkileriyle ilgili eğitim kurumlarında sunumlar gerçekleştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM