• DOLAR
  $2.573,4700
 • EURO
  $0,8994
 • ALTIN
  $40.226,6300
 • BIST
  $175,8400
İncirliova Deve güreşleri, yerli ve yabancı turistlerce ilgiyle izledi

İncirliova Deve güreşleri, yerli ve yabancı turistlerce ilgiyle izledi

50 / 100

AYDIN’ın İncirliova İlçesinde 34’üncüsü düzenlenen İncirliova Deve Güreşi Festivali binlerce vatandaş ile Avrupa’nın 9 ülkesinden gelen 28 yabancı konukta izledi. Kıran kırana geçen güreşten elde edilecek gelirin ise İncirliova Belediyespor Kulübü yararına olacağı belirtildi.

İncirliova Belediyesi tarafından organize edilen 34’üncü Deve Güreşi Festivali Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgesinden 180 pehlivan devenin katılımlıyla gerçekleşti. İstiklal Mahallesi Yaklı Dere Kenarındaki arenada yapılan güreşi vatandaşlar 15 lira ödeyerek izleme imkânı buldu. Deve güreşine Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya ve çevre ilçe belediye başkanları arenada halkı selamladı. Develer birbiriyle kıyasıya güreşirken, galip gelenler büyük alkış aldı. Havanın soğuk olması develerin daha çekişmeli güreşmesini sağladı.

9 ÜLKEDEN YABANCI MİSAFİRLER İZLEDİ

Belediye Başkanı Aytekin Kaya’nın davet ettiği AB PRİMA Projesi Kapsamında Fransa, İtalya, Hırvatistan, Cezayir, Almanya, Türkiye ve İspanya’dan 28 yabancı turistte deve güreşlerini izleme geldi.

Birçoğunun ilk kez deve güreşi gördüğüne değinen projenin Türkiye sorumlusu Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atakan Koç, “Deve sütü projesiyle ilgili ilk toplantımızı İspanya’da yapmıştık. İkinci toplantıyı da Aydın’da yapacağız. Proje 7 ülkeden oluşuyor. Bunların haricinde Kazakistan ve Sudan’dan da olmak üzere 9 ülkeden 28 kişi var. Bunlarda deve güreşini izlemeye geldi. Birçoğu da ilk kez güreş izliyor”dedi.

Yabancı misafirler ise deve güreşini ilgiyle izlerken, bir yandan da fotoğraf çekmeyi ihmal etmediler. Aytekin Kaya ise, “Belediyespor Kulübü yararına yapıyoruz. Deve güreşimizi gelecek yıl daha geniş bir yerde yapmayı planlıyoruz. İzleme imkânımız daha güzel olsun diye. Bu deve güreşini rahmetli deveciler Kamil Tuncer ve Salih Kahraman anısına düzenliyoruz” diye konuştu. Deve güreşini izlemeye gelen binlerce vatandaş ise hem mangal yaptı, hem de güreşleri doyasıya izledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
haberleraydin

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM