• DOLAR
  $2.144,5500
 • EURO
  $0,6052
 • ALTIN
  $33.769,2200
 • BIST
  $125,6100
Didimli kadınlardan çocuk istismarı tepkisi

Didimli kadınlardan çocuk istismarı tepkisi

AYDIN’ın Didim İlçesi Kibele Kadın Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Başkanı Nurhan Karabıyıkoğlu ve dernek üyelerinden oluşan bir grup kadın dernek binasın önünde toplanarak çocuk istismarına karşı tepki göstererek açıklama yaptı.

Çocuk yaşta evliliklerin af kapsamına alınmasını öngören yasa değişikliği bir kez daha meclise gelecek. “Bu istismardır, istismarın affı olmaz” diyen kadınlar ise bu yasa değişikliğine tepkili. Türkiye’nin çeşitli illerinde olduğu gibi Didim Kibele Kadın Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri de dernek binası önünde yaptığı eylemlerle istismar affına karşı bir araya gelerek basın açıklamasında bulundu.

“ÇOCUK İSTİSMARINA HAYIR”

Çocuk istismarına hayır diyen Didim Kibele Kadın Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nurhan Karabıyıkoğlu, “AKP’nin 15 yaş farkının bir kriter olarak benimsenmiş olduğu ve çocuk istismarını meşrulaştıracak bu affın bütçe görüşmeleri tamamlandıktan sonra Ocak 2020 gibi Meclise getirileceği söylenmektedir. AKP 2016 yılından beri sistematik olarak çocuk yaşta zorla ve erken evlendirmelerin önünü açacak çocuk istismarını meşrulaştıracak bu afta dahil, bir takım yasa değişiklikleri ve uygulamaları gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Bu çerçevede kadın örgütlerinin tüm itirazlarına rağmen 2016 yılında torba kanun ile çocukların cinsel istismarına ilişkin cezayı düzenleyen TCK 103’üncü maddenin 1 ve 2’inci fıkralarına 12 yaş ayrımı getirilmiş, 12 yaş altındaki cinsel istismar suçlarına ağırlaştırılmış cezalar getirilmiş, 12 yaş sınırının neye göre belirlendiği ise kamuoyuyla paylaşılmamıştır. Şu anda getirilmek istenen af, 15 yaş altı kız çocuklarına karşı işlenen cinsel istismar suçundan hüküm giyen failleri de kapsayacaktır. Yani 12 yaşında bir kız çocuğunun 27 yaşındaki bir erkek ile evlendirilmesi durumunda cezasızlık yoluna gidilmek istenmektedir. Bu cezasızlığın çocuk istismarı suçu faillerine cesaret vereceği ve bu suçu teşvik edeceğini öngörüyoruz. Geleneksel değer yargıları, birlikteliklerin sorunsuz devam etmesi, mağdurun şikayetçi olmaması, ceza verilmesi halinde aile yapısının zarar göreceği gibi gerekçelerle verilen bu karar, 15 yaş altındaki çocukların cinsel istismarının meşrulaştırılmasının alt yapısının sağlanmaya çalışıldığını göstermektedir. Ayrıca böyle bir af, 2005 yılında kanundan çıkarılan ‘tecavüzcü ile evlilik durumunda cezasızlık sağlayan’ maddenin geri getirilmeye çalışıldığını göstermektedir” dedi.

Kaynak: https://www.haberleraydin.com/

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM