• DOLAR
  $3.458,6000
 • EURO
  $1,6483
 • ALTIN
  $57.164,0200
 • BIST
  $337,8600
Elektrik ve Doğalgaz Faturaları 3 Ay Ertelendi

Elektrik ve Doğalgaz Faturaları 3 Ay Ertelendi

67 / 100

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından faturalara ilişkin yapılan açıklamada 3 ay Elektrik ve Doğalgaz sayaçlarının okunmayacağı duyuruldu.

Dünya ve Türkiye gündemine oturan koronavirüs önlemleri nedeniyle bir çok ülke vatandaşlarına bu süreçte destekte bulunmaya çalışıyor. Bu kapsamda kredi ve kredi kartı borçlarının ertelenmesi gibi uygulamalar daha önce ülkemizde devreye koyulurken vatandaşlardan elektrik, Doğalgaz ve su faturalarının ertelenmesi üzerine taleplerde de artış yaşandı.

Elektrik ve Doğalgaz  faturalarının ertelenmesi talebi vatandaşlardan gelince Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olaya ilişkin açıklama yaptı. Koronavirüs salgını kapsamında yeni tedbir paketleri açıklayan yetkililer kredi ve kredi kartı borç erteleme gibi birçok uygulamayı devreye aldı. Şimdi ise vatandaşlar Elektrik ve Doğalgaz faturalarının ertelenip ertelenmeyeceğini merak ediyor.

Doğalgaz ve elektrik faturaları
Doğalgaz ve elektrik sayaçları 3 ay okunmayacak

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ FATURALARI ERTELENECEK Mİ?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) yaptığı açıklamalara neticesinde vatandaşa 3 ay boyunca sayaç okuması yapılmayacağı duyuruldu.
Yapılan açıklamada uygulamanın 3 aylık bir sınırlı süre ile hayata geçirilecek belirtildi.

Elektrik ve Doğal Gaz faturalarına ilişkin Kıyasen Fatura Düzenlemesi’nin detayları ise şu şekilde duyuruldu:

1- “Kıyasen fatura uygulaması geçici bir süre (3 ay) uygulanacaktır. Uygulama sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlar için geçerli olacak ve yalnız bu durumlar için kıyasen fatura yöntemi izlenecektir.

2- Bu kapsamda sayaçları okunamayan tüketicilere posta, kargo, SMS, e-fatura, e-posta vb. yöntemlerle ulaştırılacak faturada, bu faturanın sayacın okunamaması nedeniyle geçmiş tüketim ortalamaları dikkate alınarak kıyasen yapıldığını ve sayacın okunduğunda ilgili mevzuat çerçevesinde gerçek tüketim miktarları üzerinden düzeltmenin yapılacağını içeren bir bilgilendirme yapılacaktır.

Doğalgaz ve elektrik faturaları 3 ay ertelendi
Doğalgaz vve Elektrik Faturaları 3 Ay Ertelendi

3- Sadece okuması yapılamayan tüketiciler için okuma yapıldığı tarihte düzeltme/mahsuplaşma işlemi yapılacaktır.

4- Mahsuplaşma işlemi sonucunda tüketicinin alacağı oluşması halinde defaten, tüketiciye borç oluşması halinde ise sayacın okunamadığı fatura dönemi kadar taksitlendirme yapılacaktır.

5- Mevsimsellik de dikkate alınarak tüketicinin son iki yılın ilgili ayına ait tüketim ortalamaları üzerinden, tüketicinin geçmiş tüketimi olmaması halinde ise emsal tüketim veya tüketici beyanına göre kıyasen faturalandırma yapılacaktır. Örneğin Mayıs ayı için düzenlenecek faturada 2018 ve 2019 yılı Mayıs aylarına ilişkin kullanım yerinin tüketim ortalaması kullanılacaktır.

6- Tüketimlere ilişkin fatura hesaplama yöntemi EPDK tarafından takip edilecek, tüketicilerin mağdur edilmesine kesinlikle izin verilmeyecektir. Tüketicilerimiz kendi fatura ve tüketim miktarlarına ilişkin bilgileri şirketlerin ve kurumumuzun internet sitesinden ya da e-devlet üzerinden kontrol edebilecektir.

7- Genelge kapsamında faaliyeti durdurulan işletmelerin sayaç okumaları (tahakkuk) ertelenecektir. Özellikle vurgulamak isteriz ki mahsuplaşma işlemine yönelik olası tüketici itirazları kurumumuz tarafından titizlikle değerlendirilecek ve vatandaşlarımızın haksızlığa uğramasına kesinlikle izin verilmeyecektir.

8- Dağıtım şirketlerinden kaynaklanacak yanlış bir uygulama durumunda söz konusu şirketler hakkında vakit kaybetmeden soruşturma başlatılacak ve mevzuatta belirtilen yaptırımlar uygulanacaktır.”

Kaynak: Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM