• DOLAR
  $3.458,6000
 • EURO
  $1,6483
 • ALTIN
  $57.164,0200
 • BIST
  $337,8600
GERÇED’ten, Yeni ÇED sürecine tepki

GERÇED’ten, Yeni ÇED sürecine tepki

Aydın’ın Germencik İlçesinde Maren Enerji Santrali tarafından Hıdırbeyli Göleti, Çamköy, Bozköy, Dağkaraağaç ve Kızılcagedik mahallerinde yapılması planlanan jeotermal santrallerin yapılması açılan dava sonucu durduruldu. Ancak yeni bir ÇED süreci başlatılacak olması GERÇED tarafından tepkiyle karşılandı.

Germencik Çevre ve Doğa Derneği (GERÇED) Başkanı Halil Çetinkaya yeni bir ÇED sürecinin başlatılacak olmasına tepki göstererek, “Biz Germecik Çevre ve Doğa Derneği olarak Hıdırbeyli Göleti üstünde Çamkoy, Bozkoy Dağkaraağaç ve Kızılcagedik Mahalle sınırların içinde Maren Jeotermal Enerji Şirketi tarafından kurulmak istenen jeotermal santrallerinin valiliğin ÇED kararına karşı dava açıldı. Dava yürütmeyi yargı yoluyla bilirkişi raporları sonucunda durdurdu.

Fakat valilik aracılığıyla bakanlık tekrar yeni proje geliştirerek yeni bir ÇED süreci başlattı. Yani bu santralleri kurmak için inat içindeler. Bizim bu kararın yanlış ve sakat bir karar olduğu konusunda düşüncelerimiz var. Dünya nüfusunun yarısı açlıkla susuzlukla karşı karşıya iken bizim bu güzelim toprakları enerji adı altında jeotermal talanına göz yummak birilerini kalması için bu toprakların heba edilmesinin yanlış olduğunu belirtmek isterim. Çünkü Aydın toprakları 1. Sınıf tarım toprağıdır. Dünyada 1. sınıf tarım toprağında bizden başka jeotermal santrali kuran ikinci bir ülke yoktur.  Sayın Cumhurbaşkanı geçen tarım şurasında belirtti gelecek yüzyılın en stratejik sektörünün tarım sektörü olduğunu tarım alanlarının enerjiye kurban edilmemesini söyledi. Santral yapacaklar bu yerler dünyanın en kaliteli incirinin yetiştiği ayrıca zeytin ağaçlarının en yoğun olduğu yerdir. Daha önemlisi DSİ’nin sulama göletininde olması bunu kararın yanlış odunun kanıtıdır. Biz GERÇED olarak bu konuda üzerimize düşeni yapacağız mücadele için halkımızdan destek istiyoruz. Bu santrallerin buraya kurulması Germencik’in sonu olur. Jeotermal santrallerinin çevreye zararları bunca bilimsel olarak mahkeme kararı ve bilirkişi incelemesi sonuçları bilimsel raporlar ayrıca görelim olarak etkileri (Alangüllü ) ortada iken bu santralleri 1.sınıf tarım toprağına kurmak yanlıştır bu insanlara ve toprağa ihanettir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Germencik maren

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM