Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Haşerelere karşı erken mücadele başladı

Haşerelere karşı erken mücadele başladı

ResimLink - Resim Yükle

Aydın’ın İncirliova İlçe Belediyesi yaz aylarında sivrisinek ve haşerelerin daha fazla oluşmaması için kolları erken sıvadı. Çalışmalar kapsamında ilk olarak sahada ilaçlama yapacak personellerin güncel teknik ve saha eğitimleri tamamlandı.

Haşerelere karşı erken mücadele başladı
Haşerelere karşı erken mücadele başladı

İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya; Sivrisinek ve zararlı haşerelerle mücadele çalışmalarına insana ve doğaya zarar veren bakteri kökenli biyolojik larvasitlerle gerçekleştirerek, önceki yıllardaki gibi erkeden tedbir aldıklarını söyledi. Aytekin Kaya yaptığı yazılı açıklamada, “İlk olarak ilaçlama yapacak personellerimizin teorik, teknik ve saha eğitimlerini almalarını sağladık. Başarılı bir şekilde eğitimlerini tamamlayan personellerimiz rögarlarda, yağmur suyu kanallarında, su birikintilerinde ve sineklerin larva yapabilecekleri yerlerde ilaçlama çalışmasına başladılar. Amacımız, bakteri kökenli biyolojik larvasitleri kullanarak sivrisinekleri kaynağında kontrol altına almak ve uçkun evresine yani insanlara zarar veren safhaya geçmeden sivrisineklerle mücadele edebilmek. Burada ilaçlama mücadelesi kadar kullanılan ilaçlar da çok önemli. Biz İncirliova Belediyesi olarak insanlara ve doğaya zarar vermeyen ilaçlar kullanıyoruz. Zararlı sivrisinekleri öldürelim derken arıları öldürmenin, faydalı böceklere, balıklara özetle doğaya zarar vermenin anlamı yok. Bir iş yapıyorsak doğru olanı yapmak zorundayız” diye konuştu.

“VATANDAŞ DESTEK OLMALI”

Vatandaşları sivrisinek mücadelesine destek olmaya davet eden Kaya, “Toplum sağlığını ilgilendiren konularda sorumluluk tek başına bir kuruma yıkılamaz. Biz İncirliova Belediyesi olarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımız da mutlaka bize destek olmalıdır. Çünkü sivrisinekler yalnızca doğal su kaynaklarında ya da yağmur suyu kanallarında değil, evimizin çevresindeki ya da bahçemizdeki bir haftadan fazla beklemiş su birikintilerinde de üreyebilirler. Bu nedenle 1 haftadan fazla kaplarda su bekletmemeli, varsa bahçelerimizdeki su depolarımızın ağzının kapalı olduğundan emin olmalıyız. Unutmayalım kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kaldığımız bu günlerde su kaynaklarımızı koruyarak sivrisinek mücadelesi gerçekleştirmek ve çocuklarımıza temiz bir çevre bırakabilmek hepimizin görevidir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Aytekin Kaya

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM