• DOLAR
  $3.794,9600
 • EURO
  $1,5517
 • ALTIN
  $58.362,7500
 • BIST
  $338,3200
Hükümetler tayin eden Amerika’ya kafa tutan bir Türkiye var

Hükümetler tayin eden Amerika’ya kafa tutan bir Türkiye var

AYDIN Haber Merkezi – Türkiye’nin yaşadığı ekonomik süreci aşmak için ‘Üretim Devrimi’ başlıklı yeni ekonomik program inşası için sanayici, ihracatçı ve tarım üreticileriyle Aydın’ın Nazilli İlçesinde bir araya gelen Doğu Perinçek, Amerika’nın önceden Türkiye’de hükumetleri tayin ettiğini, ancak şimdilerde Amerika’ya kafa tutan Bir Türkiye olduğunu söyledi.

Nazilli’de Sanayici ve ihracatçı iş insanlarıyla İstasyon Gar Kafede bir araya gelen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Türkiye’nin günümüzde 19,5 Milyar Dolar tutarında motorlu taşıt, ithal ettiğini ancak kendi yerli otomobilini yapmaya gücü olduğunu ve Türkiye’nin bunu yapacağını açıkladı. Perinçek ayrıca 9,5 Milyar dolar tutarında ise telefon ithal ettiğine dikkat çekerek, Ülkenin yerli telefonu yapmaya da birikimi olduğunu ancak bunu da yurt dışından getirilecek spekülasyon amaçlı değil, Türkiye ile birlikte yatırım yapacak bir sermayeyi ülkeye getirilmesinin gerekli olduğunu açıkladı.

Tüm bunların Çin ile yapılacak bir ekonomik anlaşma ile çözülebileceğini ifade eden Perinçek ÇİN’in 4Trilyon Dolar rezervi olduğunu ve bunun 300 Milyar dolarını birkaç yıl içerisinde Türkiye’ye yatırmaya hazır olduğunu ancak bunun da koşulları olduğunu söyledi.

Türkiye’nin son dönemlerde doğru bir dış politika izlediğine dikkat çeken Perinçek, Türkiye’nin Amerika ve İsrail tarafından doğu Akdeniz’de yaptıkları tatbikatlarla Tehdit edildiğini açıklayarak; ”Buna karşı da Türkiye Suriye ve Irak’ın Kuzeyinde yaptığı gibi Suriye, Irak, Rusya ve İran desteğini de arkasına alarak Çin de Amerika’nın doğu Akdeniz’de egemen olmasını istemiyor, bunları değerlendirerek güvenliğimizle ekonomi arasında bağları kurmamız gerekiyor. Türkiye’nin önünde bu zorluklar var. Güvenlikte ve ekonomide tehditler var ama Türkiye’nin bu zorlukları aşacak birikimimiz var.”

“BARIŞ PINARI HAREKÂTIYLA PKK HENDEKLERE GÖMÜLDÜ”

Türkiye’nin 2014 yılından sonra yeni bir sürece girdiğine dikkat çeken doğu Perinçek, FETÖ/PDY yapılanması operasyonlarında kalkışmada bulunanları hapishanelere gönderildiğini söyledi. 2010 yılında PKK açılımı ilan edildiğini şimdi ise PKK’nın Pınar barışı harekâtıyla hendeklere gömüldüğünü açıklayarak; Yani arkada olmayan şeyler artık Türkiye’de oluyor. Mesela Türkiye’de önceleri hükümetleri Amerika tayin ediyordu, ama şimdi Türkiye Amerika’ya kafa tutuyor. Rusya uçağımızı düşürüyordu, şimdi ise dostumuz oldu. Yani Türkiye 2010 ve 2014’den sonra bizim hayal edemeyeceğimiz bir sürece girdi. Yani Ergenekon destanı gibi bu ateşin içinden çıkıyor, karşılaştığımız bu zorluklar bu destanı hatırlatıyor. Bakın mesela Cumhurbaşkanı birkaç gün önce yaptığı bir açıklamada önümüzdeki yıl et ithal edilmeyeceğini söyledi. Yani tekrar otlaklarımızı ve meralarımızı değerlendireceğiz, hayvancılığı ve besiciliği geliştireceğiz, Yani Türkiye önemli politikalar geliştirmeye başladı, Gümrükleri tekrar değerlendirmeye başladı.”

“HÜKÜMETİN İHRACATCIYI DESTEKLEMESİ LAZIM”

Toplantıya katılan sanayi ve iş insanları arasında bulunan RETEK. A.Ş yönetim kurulu başkanı Polat Güven herkesin bıraktığı dönemlerde ihracatı bırakmadıklarını ve her geçen gün artan bir trendle devam ettiklerini belirterek bugün 42 ülkeye ihracat gerçekleştirerek ÇİN’e en büyük rakip olduklarını söyledi.

İhracatçı olarak zarar etmeye başladıklarını açıklayan Güven son dönemlerde birçok ihracatçının piyasadan çekildiğini belirterek, bunun tek çözümünün ise hükümetin ihracatçıyı destekleyerek teşvik vermesi gerektiğini söyledi. Güven konuşmasında en çok para kazandıkları dönemin 1994, 2001 ve 2018 krizi olduğuna dikkat çekerken; ”Hükümet uyguladığı politikalarla ekonomiye yön veriyor, krizlerde ise kontrolü kaybediyor böyle olunca da ekonomi doğal akışına giriyor böylelikle de biz para kazanıyoruz. Döviz başını kaldırdıkça vuruyor tepesine ve iniyor. Dövizi bastırınca dolar iniyor yurt dışından paralar geliyor o paralar da yüksek faizle nemalanıyor. Düşük kur ve düşük faiz uygulamaları getirilmeli, çünkü iç piyasada hayat sürekli pahalı hale geliyor, ithalat ucuzluyor, maliyet yüksek olduğu için de biz yurt dışına satamıyoruz, Teşvik için hükumetin yapması gereken şey bizim yurt dışına sattığımız malların karşılığı olan dolarları TL’ye çevirebilmemiz için bize teşvik vermesi gerekir” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM