• DOLAR
  $2.868,8600
 • EURO
  $0,9233
 • ALTIN
  $42.168,1100
 • BIST
  $148,0000
Deve Sütünün Faydaları Saymak İle Bitmiyor

Deve Sütünün Faydaları Saymak İle Bitmiyor

75 / 100

AYDIN’ın İncirliova ilçesinde üretilen deve sütü, kilosu 100 liradan yurt içi ve yurt dışına pazarlanıyor. Deve Sütünün Faydaları ise Saymak İle Bitmiyor

deve sütü
Deve Sütü


İncirliova Belediye Başkanı İYİ Partili Aytekin Kaya’nın İncirliova’da 30 yıldan beri deve çiftliği bulunuyor. Başkan Kaya, yetiştirdiği güreş develeri haricinde dişi develerden elde ettiği sütü ise kilosu 100 liradan yurt içi ve yurt dışına pazarlıyor. Günlük 40 kilo deve sütünü istek üzerine paketleyerek isteyenlere yollayan Kaya, süt haricinde de taleplere karşılık veriyor. Deve sucuğunun kilosunun 60 liradan, dilinin ise tanesi 50 liradan satıldığını belirtti. Devenin idrarı, tüyü ve yağını ise hayır olarak para almadan isteyenlere verdiklerini belirtti.

DEVE SÜTÜNÜN FAYDALARI NELERDİR?

Deve sütünün çok faydalı olduğunu vurgulayan Kaya, “Talep çok. Geçenlerde 5 kilo deve sütü, Rusya’ya gönderdik.

Deve sütünün faydaları sayma ile bitmiyor.

Kanser hastalarına çok faydası oluyor. Bağışıklık sistemini çalıştırıyor. C vitamini olmasından dolayı anne sütüne eş değerdir. Türkiye’deki profesörlerde bu işe büyük önem veriyorlar. Çin’den ise deve sütü tozu istediler. Bununla ilgili bir çalışmamız var. Devenin her şeyi faydalı. Tüyü, yağı, idrarı, dili, eti, sucuğu ve her şeyi faydalıdır. Allah öyle bir yaratmış ki, her şeyinden faydasını gören insanlar var. İdrarı sedef hastalarına, dilinin kekeme çocuklara, tüyünün ise bel fıtığı gibi çok şeye faydası olduğu için bizden talep ediyorlar” dedi. Deve sucuğunun sadece İncirliova’da imal edildiğini belirten Kaya, “Sucuğun patentini almak için gerekli yerlere başvurduk. Türkiye’de dişi deve az. Daha fazla dişi deve getirmeyi düşünüyorum. Günlük 40 kilo süt çıkıyor, talebi karşılamaya çalışıyoruz” dedi.

deve sütü
deve sütü


“DEVE SÜTÜNÜNÜN FAYDALARI İSPATLANMIŞTIR”


Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Koçarlı Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atakan Koç ise, “Deve sütünün birçok şeye iyi geldiği konusunda derleme araştırmalar var. Kansere, astım hastalarına, otistik çocukların hırçınlığını sakinleştirmesine, özellikle şeker hastaları açısından tipik diyabet dediğimiz şeker hastalarında insülin ihtiyacını üçte bir oranında azaltıyor. Bunlarla ilgili yapılan araştırmalar dünya genelinde kabul görmüş ve ispatlanmıştır. Diğerleri için araştırmalar var ispatlanmış bir şey yok. Ama Aytekin Kaya ve diğerlerinin de bunları deneyim sonucunda elde ettikleri şeyler var” dedi.

DEVE SÜTÜ
DEVE SÜTÜ

Kaynak: https://www.haberleraydin.com/

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM