Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Merve’nin katiline 2 kez ağırlaştırılmış müebbet

Merve’nin katiline 2 kez ağırlaştırılmış müebbet

Aydın’ın Efeler ilçesinde erkek arkadaşı Muhammed Gürsoy (28) tarafından parkta pompalı tüfekle öldürülen Merve Kotan (19) cinayetinde karar çıktı. Katil 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı.

Olay, geçen 15 Ağustos’ta saat 04.00 sıralarında, Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Nevzat Biçer Parkı’nda meydana geldi. Muhammet Gürsoy, bir süredir arkadaşlık yaptığı Merve Kotan ile ortak arkadaşları Ekim Türkmen’i pompalı tüfekle vurarak öldürdü.

Çifte cinayetin ardından kaçan Muhammed Gürsoy, polis tarafından yakalanarak tutuklandı. Gürsoy hakkında Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Bugün 3’üncüsü görülen karar davasına Merve Kotan’ın babası Salih Kotan, annesi Fadime Kotan, ablası Esra Kotan, Ayşe Nur Kotan, öldürülen Ekim Türkmen’in annesi Gülhan Türkmen ve iki tarafın avukatları katıldı. Sanık Muhammed Gürsoy ise Aydın Kapalı Cezaevinden SEGBİS sistemi ile davaya görüntülü katıldı.

Merve Kotan Cinayeti

“Beni Medya Vicdanı İle Yargıladılar”

Davada avukatların dinlenmesinin ardından öldürülen Merve Kotan ve Ekim Türkmen’in ailelerine şikayetlerinin devam edip etmediği soruldu. Aileler şikayetlerini yeniledi. Sanık Muhammet Gürsoy’a ise son isteği soruldu. Gürsoy mahkemeye verdiği dilekçenin okunmasını istedi.

Hakimin okuduğu dilekçede, “ !0 yıldan beri Ekim Türkmen ile kardeş gibiydik.  Arkadaştan bile öteydi. Merve Kotan ile ise aşk yaşıyorduk. Ailelerinin arkadaşlığımızdan haberi vardı. Birçok zaman Merve bizim evde kalıyordu. Dinimizde birlikte kalmamız haram olur diye imam nikahı kıydık. O gün iş yerinde alkol almaya başlamıştım. O alkolü de Merve Kotan bana hediye etmişti. Olay günü doğum günü kutlamasında buluştuk. Onları öpüşürken uygunsuz halde görünce cinnet geçirdim. Otomobilde gezdirdiğim av için kullandığım tüfeği alarak ateş ettim. Keşke onları hiç tanımasaydım. O anı hiç yaşamasaydım. Çok pişmanım. Ben de bir insanım. Beni adaletin vicdanıyla değil medya vicdanıyla yargıladılar” dedi.

Davada Muhammet Gürsoy iki kişiyi planlı ve kasten adam öldürme suçundan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı. Ancak kararın istinat yolunun açık olduğu vurgulandı.

Merve Kotan

“Adalet Yerini Buldu”

Karar sonrası mahkeme çıkışı gözyaşlarına hakim olamayan Ekim Türkmen’in annesi Gülhan Türkmen, “Adalet yerini buldu çok şükür. Çocuğumu almaya hakkı yoktu. İnşallah orada tez vakitte çürür. Beni yaktı ciğerimden oda ciğerinden yansın.”

Merve Kotan’ın ablası Esra Kotan, “Kadın cinayetlerini durduracağız. Bu karar ile birlikte kardeşimin duruşmasında olduğu gibi ve hiçbir kadın bu yasalarla öldürülmeyecek. Bizim zaten yasalar yeterli ancak uygulanmıyor. Bu karar emsal oldu. Kardeşimin duruşması bitti ancak bizim mücadelemiz devam edecek. Başka Merveler ölmesin diye biz bu mücadeleyi başlattık.”

Avukat Sibel Önder, “Türkiye’de katledilen tüm kadınların gerçek anlamda hesabı soruldu. Merve’yi bilerek, isteyerek, tasarlayarak öldüren sanık hakkında verilen kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Türkiye’de bir emsal karar olarak kayıtlara geçti. Bundan sonra katledilen tüm kadınların hesabı teker teker sorulacaktır.”

Salih Kotan, “Türk ceza kanunundaki en üst ceza verildi. Tabi ki bu bizim acımızı dindirmiyor. İnşallah bu bir emsal olur birileri cinayete teşebbüs etmeden önce düşünürler. 2 kez ağırlaştırılmış hapis cezası demek 60 yıl hücrede çürümek demek. Biz karardan memnunuz. Adalete en başından beri güveniyoruz dedik. Beklentimizde boşa çıkmadı” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM