• DOLAR
  $3.494,2300
 • EURO
  $1,4639
 • ALTIN
  $45.078,4200
 • BIST
  $287,4100
Önemli Uyarı! E-Devlete Girerken Soyulabilirsiniz

Önemli Uyarı! E-Devlete Girerken Soyulabilirsiniz

54 / 100

Son dönemde ücretsiz maske başvurusu gibi birçok konuda vatandaşın giriş yaptığı E-devlet uygulaması sahtekarların hedefinde. Sahtekarlar tasarladıkları dolandırıcı linkleri ile E-devlet’e girmeye çalışan vatandaşların kredi kartı bilgilerine ulaşmayı hedefliyorlar.

Daha önce de resmi kuruluşların sitelerini taklit ederek vatandaşların kredi kartı bilgilerini çalmaya çalışan sahtekarlar son dönemde ücretsiz maske başvurusu yapmak için vatandaşın E-devlet uygulamasına yönelmesini fırsat bilerek insanları soymaya çalışıyorlar.

Vatandaşları Nasıl Kandırıyorlar?

Daha çok cep telefonu üzerinden E-devlet’e girmeye çalışan vatandaşları hedef alan sahtekarlar insanları resmi olmayan linkler ile kandırıyor. Kaynağı belli olmayan linklere tıklayan vatandaşların karşısına resmi E-devlet sitesine benzeyen fakat sahtekarlar tarafından hırsızlık amacıyla tasarlanmış sahte e-devlet siteleri çıkıyor. Bunu farkedemeyen vatandaşlar kişisel bilgilerini girerek sahtekarların tuzağına düşüyor.

Korunmak için Neler Yapılabilir?

1 – Telefonunuza gelen her kampanya mesajına tıklamayın. Özellikle bu zor zamanlarda kart aidatı, aidat iade sistemi gibi konularda size ulaşacak tekliflere temkinli yaklaşın.

2 – Sokağa çıkmak bugünlerde sıkıntılı olduğu için ternet üzerinden Banka işlemlerinizi gerçekleştirirken bankanın resmi sitesi olduğuna dikkat edin. Kontrol edin mutlaka.

3 – Kamu sitelerine, örneğin E-devlet gibi çoğu bilgimizin saklı tutulduğu yerlere girerken başka linklere tıklayarak girmeyin. Google gibi Arama motorundan çıktıysa da girmek istediğiniz yer olduğundan emin olun, adı kontrol edin.

4 -E-kapim, e-kapim-online, e-kapim-portalgiris gibi yanıltıcı isimli sitelerden uzak durun.-Güvenliğinden ve meşruluğundan şüphe duyduğunuz online formlara asla hassas bankacılık bilgilerinizi girmeyin

5.-Telefonunuza yüklediğiniz uygulamalara dikkat edin. Yalnızca bankanızın resmi sitesiyle bağlantılı mobil bankacılık uygulamalarına güvenin.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Sahtekarlar

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM