Sezonun ilk kestanesi kilosu 120 liradan satıldı

Sezonun ilk kestanesi kiloso 120 liradan satıldı

Sezonun ilk kestanesi kilosu 120 liradan satıldı
Son Güncelleme: Whatsapp

AYDIN’da 2021-2022 sezonunun ilk kestanesi Aydın Ticaret Borsasında yapılan törenle üreticilerden sembolik fiyatla kilosu 120 liradan alındı.

Aydın’da doğu ilçelerinde çoğunlukta olan kestane hasat sezonu başladı. Üreticiler ilk toplanan kestaneleri Aydın Ticaret Borsasında toplanan törenle alındı. Kestane Ticaret Borsası tarafından sembolik fiyatla 120 liradan alındı.

Aydın Ticaret Borsasında gerçekleşen alım törenin de konuşan Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, Kestanenin kilosunu 120 liradan satın aldıklarını, yaşanan kuraklığın kestanede de verim kaybı yaşattığını ancak kestanede kalitenin bu yıl çok iyi olduğunu ifade ederek yeni sezonun hayırlı olmasını diledi.  Çondur ayrıca “Bu yıl ilimizde bilindiği gibi bir kuraklık yaşadı. Bu kuraklıktan dolayı tarım ürünlerinin rekoltelerinde genel anlamda bir düşüş söz konusu oldu. Bu düşüş tam kesin olmamak ile birlikte kestaneye de sirayet edecek.

Sezonun ilk kestanesi kiloso 120 liradan satıldı
Sezonun ilk kestanesi kiloso 120 liradan satıldı

Kestane de kalite açısından dünya ile ayrışıyoruz. Bilindiği gibi Avrupa’dan da “Aydın Kestanesi” olarak coğrafi işaretini aldık. Patentli bir ürünümüz bugün de ilk alım törenini gerçekleştiriyoruz. Ülkemizde kestane üretimiz geçen yıl 76 bin ton civarındaydı. Bunun da 26 bin ton civarında ki üretimi de Aydın gerçekleştirdi. Kestane sadece iç piyasa tüketimi olarak değil, ihracat ürünü olarak ta özellikle Aydın Kestanesi tutulan bir ürün.

9 bin tonluk bir ürün de geçtiğimiz yıl Yurtdışına ihraç edildi.  Geçen yıl ortalama müstahsil satış rakamı olarak kestane kilosu 21 lira bandında satıldı. Bu yıl beklentimiz ise üretim maliyetlerinin de yükselmesini göz önüne alaraktan fiyatta artış olmadır. Yaşanan kuraklıklardan dolayı da tüm ürünlerde rekolte düşüşü söz konusu. Bu düşüşü kestane de de bekliyoruz. Ve bu beklentiyle de yüzde 10 ila yüzde 20 arasında üretimde verim kaybı yaşanacak. Ancak mutlu eden ise bu yıl kalite çok güzel, özellikle iri mal çok. Fiyat ve kalite ile de bu açığın kapanmasını temenni ediyoruz. 2021-2022 yılı kestane üretiminin üreticiye, tüccara, sanayiciye ve ihracatçıya hayırlı olmasını diliyorum” dedi

Sezonun ilk kestanesi kiloso 120 liradan satıldı
Sezonun ilk kestanesi kilosu 120 liradan satıldı

VALİ AKSOY “DÜNYA PAZARINDA 4. SIRADAYIZ”

Kestane alı töreninde konuşma yapan Aydın Valisi Hüseyin Aksoy ise Kestane üretimi olarak Aydın ilinin dünya pazarında 4. Sırada yer aldığına dikkat çekerek, “Bilindiği üzere Türkiye Dünya pazarında kestane üretiminde 4. Sırada yer almaktadır. Aydın ilimizde Türkiye’de ki kestane üretimince ilk sırada yer alan bir ilimizdir. Yaklaşık olarak Türkiye genelinde 75 bin ton kestane üretimi gerçekleştirilirken, Aydın bunun 3’te biri olan 25 bin tonunu gerçekleştirmektedir. Bu yılda temennimiz önceki yıllar gibi aynı kalitede, aynı miktarda kestaneyi üretip hem yurt içinde hem de yurt dışında insanların beğenisine sunmaktır. Ben emeği geçen, katkısı olan bütün üreticilerimize çiftçilerimize teşekkür ediyorum ve sezonumuzun hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

ResimLink - Resim Yükle

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.