• DOLAR
  $3.492,8000
 • EURO
  $1,4404
 • ALTIN
  $44.920,5100
 • BIST
  $285,2200
TARİHİ 3 AĞAÇ ‘ANIT AĞAÇ’ KABUL EDİLDİ

TARİHİ 3 AĞAÇ ‘ANIT AĞAÇ’ KABUL EDİLDİ

AYDIN Haber Merkezi – Aydın’ın Kuşadası İlçesinde 1754 ve 1020 yaşındaki zeytin ağaçları ve 835 yağındaki Menengeç ağacı Denizli Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu tarafından yapılan incelemeyle ‘Anıt Ağaç’ olarak kabul edildi.

Kuşadası Belediyesi’nin desteği, Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) bilim danışmanı Prof. Dr. Hüseyin Cahit Şat’ın koordinatörlüğünde, Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Beyza Şat Güngör, Belediye Park Bahçe Müdürlüğü ve EKODOSD üyeleri, anıtsallık kriteri taşıyan ağaçların yaş tespit çalışmalarını gerçekleştirdi. Yaş tespiti yapılan ağaçlarla ilgili, Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay’ın başkanlığında Prof. Dr. Hüseyin Cahit Şat, Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü’nden Şehir Plancısı Soner Meşe, Doğa Koruma ve Milli Parklar Aydın Şube Müdürü Özcan Mersin, Kuşadası İlçe Tarım Müdürü Gürsel Doğan, Kuşadası Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü’nden Peyzaj Mimarı Özlem Sarohan, Kirazlı Mahalle Muhtarı Mehmet Mersin, en yaşlı zeytin ağacının sahibi Faruk Yaran ve EKODOSD üyelerinin katılımıyla bir çalışma gerçekleştirildi ve anıt ağaç müracaatları yapıldı. Denizli’de yapılan toplantıda, 1754 ve 1021 yaşındaki zeytin ağaçlarıyla, 835 yaşındaki Menengiç ağacı, Denizli Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu tarafından anıt ağaç olarak kabul edildi.

“DİĞER AĞAÇLARIN KORUMASI AÇISINDAN ÖNEMLİ”
EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Tüm kutsal kitaplarda ve yazıtlarda ölümsüz ağaç olarak geçen zeytinlerin Aydın’ın en eski ağaçları olması, Romalılardan, Bizanslılardan ve Osmanlılardan günümüze kadar ulaşması, hala yaşamaya devam edip ürün vermesi, Kuşadası’nın zeytincilik tarihi için çok önemlidir. Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından koruma altına alınan ağaçlar, Anıt Ağaç Rotasının en değerli ağaçları arasında bulunmaktadır. Doğal miraslarımız arasında yer alan tarihin bu sessiz tanıklarını birçok insan görmek isteyecektir. Özellikle Kuşadası’nda eğitim gören öğrencilerin bu ağaçları görüp, tanıması, tarihi hakkında bilgi alması, diğer ağaçların korunması açısından önemlidir” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM