• DOLAR
  $3.491,9000
 • EURO
  $1,5169
 • ALTIN
  $45.211,1900
 • BIST
  $288,3000
TELEFONUNUZUN KAMERASINDAN İZLENİYOR OLABİLİRSİNİZ!

TELEFONUNUZUN KAMERASINDAN İZLENİYOR OLABİLİRSİNİZ!

Aydın Haber Merkezi- Teknolojinin her geçen gün daha da gelişmesi ile kişisel bilgilerin güvenliği hususunda da endişeler artmaya başladı. Bir güvenlik şirketinin son yaptığı araştırmalara göre Android telefonlardaki gizlilik politikaları ihlal edilerek telefon kamerası ele geçirilebilir.

Android telefonların yaygınlaşması ile beraber güvenlik zafiyetleri de açığa çıkmaya başladı. Araştırmayı yapan güvenlik şirketi telefonlara indirilen oyun benzeri uygulamalarda istenilen kameraya erişim izni gibi izin taleplerini kabul eden telefon kullanıcılarını endişelendirecek açıklamalarda bulundu. Örneğin Instagram uygulamasının kamera erişimini kapattığınızda uygulama doğrudan kameraya erişim sağlayamıyor. Fakat güvenlik şirketinin araştırmalarına göre ortaya çıkan açık ile kullanıcının izni olmaksızın kameraya erişim sağlamanın mümkün olduğu belirlendi.

Android telefonlarda ortaya çıkan kameraya erişim açığı ile saldırganlar kullanıcıların izni olmadan telefon kameralarına erişim sağlayabiliyor. Çoğu virüs programının bu tür saldırıları engellemekte ve tespit etmekte yetersiz kaldığını ifade eden araştırmacılar insanları indirdikleri uygulamalara verdikleri erişim izinleri ile ilgili uyardılar.

Kötü niyetli siber korsanların telefon kameralarının yanısıra fotoğrafların ve belgelerin bulunduğu dosyalara da bu yolla erişim sağlayabildiğine değinen araştırmacılar, insanların özel video ve fotoğraflarının korsanlar tarafından erişim sağlanarak ele geçirilmesi konusunda tedbir alınması gerektiğini ifade ettiler. Ayrıca çoğu insanın anlık olarak konum belirterek yaptığı fotoğraf paylaşımlarından dolayı korsanların EXIF bilgilerinden GPS verileri ile konumunuzun da bulunabileceğinin altını çizdi.

Araştırmayı yapan güvenlik şirketi bu güvenlik açığı için Google ile iletişime geçerken, CVE-2019-2234 kodu ile yayınlanan güvenlik açığının Google Kamera uygulamasının güncellenmesi ile birlikte ortadan kalkacağını belirten Google yetkilileri birçok kullanıcının halen bu güncellemeyi kurmadığını açıkladı. Telefonunuzun bu tarz açıklardan etkilenmemesi için düzenli olarak güncellemeleri yüklemeniz gerekmekte.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM