• DOLAR
  $2.144,5500
 • EURO
  $0,6052
 • ALTIN
  $33.769,2200
 • BIST
  $125,6100
Traktör satışları 2’ye katladı

Traktör satışları 2’ye katladı

14 / 100

Son Güncelleme Tarihi 12.05.2020

Türkiye’de bu yılın ilk çeyreğinde satılan traktör sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 2’ye katlanarak 10 bin 161’e ulaştı. Aydın’da da traktör galerilerinde satışlarda artış görüldü. Galerici Salih Güldal, hergün satış olduğunu ve adeta yok sattıklarını söyledi.

Traktör satışları 2’ye katladı
Traktör satışları 2’ye katladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerilerinde bu yılın ilk çeyreğinde trafiğe kaydı yapılan traktör sayısındaki artışlar geçen yılın ilk çeyreğine göre ikiye katlandı..

Traktör satışları 2’ye katladı
Traktör satışları 2’ye katladı

Trafiğe kaydolan traktör sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 86,5 artarak 10 bin 161’e çıktı. Geçen yılın ilk çeyreğinde 5 bin 447 traktörün trafiğe kaydı yapılırken, bu yılın ilk çeyreğine ise bu rakam ikiye katlayarak 10 bin 161’e ulaştı.

Ocak’ta 2 bin 800, Şubat’ta 3 bin 141 ve Mart’ta 4 bin 220 traktörün trafiğe kaydının yapıldığı tespit edildi. Aydın’daki traktör galerileri ise alıcıların fazla olmasından dolayı istenilen modelde traktör bulmakta zorlandıklarını söyledi. Müşteri Ali Karaca daha 70 beygir traktörünü galeriye vererek yerine 100 beygir gücünde traktör aldı. Yapılan pazarlık sonucunda 132 bin liraya yeni traktörüne kavuşan Karaca, mutlu olduğunu söyledi.

Traktör satışları 2’ye katladı
Traktör satışları 2’ye katladı

“TRAKTÖR BULMAKTA SIKINTI YAŞIYORUZ”

Aydınlı traktör galeri sahibi Salih Güldal ise, “TÜİK’in araştırması doğrudur. Traktör satışlarımız geçen yıla göre daha fazla arttı. Koronavirüsü nedeniylede tarıma olan ilgi arttığından traktöre olan talepte arttı. Her gün satışımız oluyor. Elimizde olasa daha çok satacağız. Traktör kıtlığı var. Galerici olarak arıyoruz traktör bulamıyoruz. Elimizde olsa hergün bir iki tane satma şansımız oluyor. Talep çok onu karşılamakta zorlanıyoruz. Müşteri çok geliyor ama istediklerini karşılamakta zorlanıyoruz” dedi.

“DAHA GÜÇLÜSÜNÜ ALDIM”

Yeni traktör alan müşteri Ali Karaca, “Elimde olan 70 beygir gücündeki traktörüm arazime yeterli olmuyordu. Daha güçlü bir traktöre ihtiyaç olduğunu hissettim. Buraya gelerek 100 beygirlik daha yüksek bir traktör aldım. Pazarlığımız yaptık ve aldım. Traktörümüzü aldım çok memnum. Üretime devam” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM