Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Yaralı Şahine EKODOSD yardım etti

Yaralı Şahine EKODOSD yardım etti

AYDIN’ın Kuşadası İlçesinde avcılar tarafından vurularak yaralanan Şahin’e Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) üyeleri sahiplenerek iyileştirdi.

Yaralı Şahine EKODOSD yardım etti

Vatandaşlar yaralı buldukları Şahin’i EKODOSD gönüllü veterineri Nevzat Yıldız’ı arayarak yardımcı olmasını istedi. Veteriner vatandaşlardan aldığı Şahin’i kliniğe götürerek müdahale etti. Çekilen rontgen filminde kanadının kırıldığı tespit edilen Şahin’e platin takılarak ilk tedavisi uygulandı.

EKODOSD derneği 1 gün gözetim altında tuttuğu Şahin’i, Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne teslim etti.

Bir süre burada gözetim altında tutulacak olan Şahin, Adnan Menderes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Kanat Ger Topluluğu’na teslim edilecek. Buradaki uzmanlar tarafından yaralı Şahin’in tedavisine devam devam edilecek ve iyileştikten sonra tekrar doğal yaşam alanına bırakılacak.

Yaralı Şahine EKODOSD yardım etti

“ŞAHİN DOĞANIN DENGESİ İÇİN ÖNEMLİ KUŞTUR”

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü’de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında; “Özellikle Şahin ve Atmaca gibi yırtıcı kuşlar, güvercinleri ve kümes hayvanlarını avladıkları gerekçesiyle bilinçsiz kişiler tarafından vurulduğu görülmektedir.

Genellikle kırsal alanlarda görülen şahinlerin beslenme grubunu tarla faresi, kuşlar, tavşanlar, sürüngenler, amfibiler, böcekler gibi canlılar oluşturmaktadır. Doğal yaşam alanları küçüldükçe beslenmelerinde güçlük çekmektedirler.

Çiftçilerin önemli sorunu olan fare gibi kemirgen zararlılarının sayısını kontrol altında tutarak çoğalmalarını önlediklerinden, doğal denge için çok önemli kuş türlerindendir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM