Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

ABD Konum Bilgilerini Satın Alıyor

ABD Konum Bilgilerini Satın Alıyor

Gizli servis tarafından yayınlanan yeni bir belgede ABD gizli servis yetkililerinin popüler uygulama ve sitelerden kullanıcıların konum bilgilerini satın aldığı doğrulandı.

Gizli servisin konum bilgilerine ulaşmak için Find X adlı bir ürün kullandığı belirtildi. Find X yardımı ile çeşitli uygulamalar tarafından toplanan anonim konum verilerini kullanarak bir cep telefonunun hareketlerini izleyebiliyorlar.

Gizli Servis, Find X’i kullanarak, sokakta veya evinde konum bilgilerini aktif hale getiren bir kişiyi datasına alarak aylarca ve yıllarca dilediği şekilde takip ederek anonimliği ortadan kaldırıyor. Yani bir kere dahi olsa bir konum paylaşmanız yetiyor.

Dahili belgeye göre, Gizli Servis 27 Eylül 2017’den 2018’e kadar devam eden hizmete bir yıllık abonelik için yaklaşık 36.000 dolar ödemiş. Protokol Mart ayında, federal kayıtların Konum X’in ABD Gümrük ve Sınır Devriyesi tarafından kullanıldığını gösterdiğini bildirdi. Gizli Servis tarafından da kullanıldığına dair ilk resmi onay.

ARAMA EMRİNE GEREK DUYMUYORLAR

Gizli servisin bu yöntemi kullanmak için normalde adli mercilerden kişi hakları gereği izin alması gerekiyor.  Genellikle kolluk kuvvetlerinin, insanların hareketleri hakkında bu tür bilgileri toplamak için bir emir veya mahkeme emri alması gerekir. Şimdi sadece satın alıyorlar, kelimenin tam anlamıyla adli sistemi atlatmak için para ödüyorlar.

ABD, son haftalarda güvenlik konusunda büyük bir yaygara başlattı ve TikTok gibi uygulamaları kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaşmakla suçladı . Facebook ve Twitter’ın ABD hükümeti ile kullanıcı verilerini paylaştığını zaten biliyorduk, ancak Amerika’nın parmakla işaret etmesi bugün her zamankinden daha ikiyüzlü görünüyor.

KONULAR:  Konum bilgileri , GİZLİLİK , GİZLİ SERVİS , GÖZETİM , TEKNOLOJİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM