ADÜ Başhekiminin öne çıkarılan sözleri tepkilere neden oldu

ADÜ Başhekiminin skandal sözlerine büyük tepki topladı

Son Güncelleme: Whatsapp

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Başhekimi Prof. Dr. Serkan Öncü, bir yerel gazete ile yaptığı söyleşide Aydın için söylediği iddia edilen “Bana bu şehirde şu oldu diyeceğiniz ne var Allah aşkına. Oğlum gelecek sene üniversite imtihanına girecek, biran evvel lise bitsin de bu şehirden gideyim çabasında” şeklindeki sözleri tepkilere yol açarken Başhekim Öncü iddialara “Sözlerimin arkasındayım. Sözlerimin hiç birisi yanlış ve yalan değil. Ama aradan cımbız ile çekilip alınmış sözler” dedi.

Başhekim Prof. Dr. Serkan Öncü yerel gazeteye yaptığı açıklamada, “Bana bu şehirde şu oldu diyeceğiniz ne var Allah aşkına çıkıp biri söylesin. Türkiye’nin bütün büyükşehirlerinde her türlü sosyal imkân var Aydın’da maalesef yok. Bir yıl arayla gittiğim şehirlerde farklılık var Aydın’da yok. Benim oğlum da gelecek sene üniversite imtihanına girecek, “biran evvel lise bitsin de bu şehirden gideyim” çabasında. Tabi benim oğlum gibi sosyal yaşamı gençlere hitap eden hiçbir şeyi olmayan bu şehirden gitmeleri haklı tabi. 30 bilim adamının ADÜ’den gitmesi de normal değil mi? İfadelerini kullanmasının ardından ortaya çıkan tepkilerin yersiz olduğunu da ifade eden Öncü “Hakkımda iddia edilen şeyler yazının içerisinden cımbız ile çekilip alınış alanlar. Sözlerimin arkasındayım. Sözlerimin hiç birisi yanlış ve yalan değil. Ama aradan cımbız ile çekip, sadece istedikleri yeri alıp yanlış bir yorum aktarmışlar. Yazının tümünü okumalarını tavsiye ediyorum. Yazının tümü okunacak olursa hastane ile ilgili yapılacak şeyler. Dolayısıyla bence burada hastane ile ilgili yapılan o kadar şey varken, oradan o cümlelerin çekiliyor olması tek kelime ile bir ard niyettir” dedi.

Öncü İddialara şu sözlerle yanıt verdi, “Ben Üniversite hastanesinin Başhekimliğim döneminde geldiği noktayı anlatıyorum. Yazının özü, hastanedeki yapılanlar ve hastanenin geldiği durum. Borçsuz bir hastane olduğu ve bu gibi konular. Ama hakkımda iddia edilen şeyler yazının içerisinden cımbız ile çekilip alınış alanlar. Ben yazının bir paragrafında diyorum ki, ‘şehir olarak Aydın, Türkiye’nin batısında Aydın bir şehir. Türkiye’nin büyük şehirlerinden uzak olmayan buraya Türkiye’nin en önemli profesörleri ve ümit vadeden hocaları gelir’ demişim. Bu ne anlama geliyor? Aydın şehrini net bir şekilde övüyorum. İkincisi ise, emekli olan hocalarımız bütün üniversite hastanelerinden olduğu gibi bizde de oluyor. Ben sayı zikretmedim hiçbir şekilde. Ve bunun temel nedeni de öğretim üyelerinin iş yaşam çizelgelerinde emekli olduktan sonra daha iyi ücretler ile çalışabilecekleri bir alan tercih ediyor olmaları. Ben burada atıyorum 10 bin TL verirken, başka yerde 30 bin, 40 bin TL ya da daha fazla alıyorlar ve bu teklifler büyükşehirlerden olabiliyor. Bu noktada da dedim ki, insanların büyükşehirlere akmasını engellemek adına, şehrin de bir miktarda ilgi çekici hale gelmesi gerekiyor. İnsanlarda bu ilgi çekici cazip tekliflere rağmen elinin tersi ile itebilecek nitelikte olması gerekiyor ki, insanlar bu cazip teklifleri bir kenara itsinler ve burada kalmaya devam edebilsinler anlamında söyledim. Yoksa burada hocalar şehri beğenmiyor da, şehirden gidiyorlar diye asla bir yorumum olmadı olamaz da” diye konuştu.

SÖZLERİMİN ARKASINDAYIM, SİYASET YAPMADIM

ADÜ Başhekimi Prof. Dr. Serkan Öncü söylediklerinin yanlış olmadığını da ifade ederek, “Dolayısıyla sözlerimin arkasındayım. Sözlerimin hiç birisi yanlış ve yalan değil. Ama aradan cımbız ile çekip, sadece istedikleri yeri alıp yanlış bir yorum aktarmışlar. Bence burada hastane ile ilgili yapılan o kadar şey varken, oradan o cümlelerin çekiliyor olması tek kelime ile bir ard niyettir. Ayrıca ben bir siyasi kimlik değilim. Bir öğretim üyesiyim, bir bireyim. Olan biteni kendi gözlüğümden bakıp dile getiriyor olmam bir siyaset değildir. Asla ben hiçbir siyasi partiyi ve oluşumu işaret etmedim ve zikretmedim. Asla ve asla bu siyaset değildir, bakışımın analizini dile getirdim” şeklinde konuştu.

ResimLink - Resim Yükle

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.