Afrodisias Antik Kenti turistleri ağırladı

Afrodisias Antik Kenti turistleri ağırladı

Afrodisias Antik Kenti turistleri ağırladı
Son Güncelleme: Whatsapp

AYDIN’ın Karacasu İlçesinde bulunan ve Unesco Dünya Mirası Kalıcı Listesinde yer alan Afrodisias Antik Kenti Ukrayna ve ABD’li turistleri ağırladı. Ukraynalı turistler tur halinde 20 yıl sonra ilk kez antik kenti ziyaret ederken, kente hayran kaldı. 

Ukrayna ve ABD'li turistlerden Afrodisias Antik Kenti'ne ziyaret
Ukrayna ve ABD’li turistlerden Afrodisias Antik Kenti’ne ziyaret

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 20 yıl sonra tur şirketleriyle anlaşma sağlayarak Unesco Dünya Mirası Kalıcı Listesinde yer alan Afrodisias Antik Kenti’ne Ukraynalı turistlerin gelmesini sağladı. Türkiye’ye gelen Ukraynalı 200 kişiden ilk 10 kişi anlaşma sağlanan turlarla Afrodisias Antik Kenti’ne geldi. Ukraynalı turistleri, İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer, Karacasu Belediye Başkanı MHP’li Zeki İnal ile birlikte heyet karşıladı. Rehber Mehmet Ördem, Ukraynalı turistleri kenti gezdirerek tarihi ve kültürel önemi hakkında bilgiler verdi. Ukraynalı grubun antik kenti gezdiği sırada başka bir tur firmasıyla 60 kişilik bir ABD’li turist geldi. ABD’li Turistlerde özellikle müzedeki heykelleri inceleyerek bol bol fotoğraf çektirdi. ABD’li turistler ayrıca kenti rehber eşliğinde gezerek bilgi aldılar. İl Kültür Müdürü Umut Tuncer ve Belediye Başkanı Zeki İnal, Afrodisias’a gelen Ukraynalı ve ABD’li turistlere çeşitli hediyeler takdim etti.

Ukrayna ve ABD'li turistlerden Afrodisias Antik Kenti'ne ziyaret
Ukrayna ve ABD’li turistlerden Afrodisias Antik Kenti’ne ziyaret

“HAYRAN KALDIM”

Kente hayran kaldığını ifade eden Ukraynalı kadın turist Natalia Klekova İlk defa Türkiye’ye geliyorum. Böyle tarihi bir yere ilk kez gelme imkanı buldum. Türklerin misafirperverliklerinden çok memnun kaldık. Tarihi güzellikleri gezip görmek çok hoşumuza gitti. Tekrar tekrar gelerek daha başka yerleri de görmek istiyoruz.”

“AFRODİSİAS EN ÖNEMLİ PARÇA”

ABD’li kafileyi getiren Aydın Turizm Rehberleri Odası Başkanı Ozan Sayın’da, “Çok kötü giden bir sezonla karşı karşıyayız. Pandemi dünyayı ve Türkiye’yi çok kötü bir şekilde etkiledi. Buna rağmen yinede Türkiye’ye gelmek isteyen çok fazla insan var. Şu anda da ABD’li bir grup özellikle Afrodisias’ı görmeye geldi. Zaten güzel bir şehir olan Afrodisias’ı göstermekte bize düştü. Türkiye’yi görebildikleri için çok mutlular. Ayrıca Türkiye’de Hıristiyanlığın başlangıcını anlayabilmek için buradalar. Bizim özellikle 7 kiliseler dediğimiz yeri görmeye geldiler ama onun dışında Antalya ve Aydın’da da birçok ören yeri ve müzeyi gezecekler. Afrodisias bu programın içinde en önemli parçalardan bir tanesidir.”

Afrodisias Antik Kenti turistleri ağırladı

“YAHUDİ CEMAATİNİN YAZITLARI AFRODİSİAS ANTİK KENT’TE MEVCUT”

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer, “Aydın’da din, kültür, tatil turizmi olmak üzere deniz kum güneş olarak bir arada sunabildiğimiz harika bir modele sahibiz. Yahudi cemaatinin indekslendiği yazıtlar Afrodisias Antik Kent’te mevcut. Son derece ilgi çekici bir eserler. Turistlerde bunları gelerek ziyaret ediyor. Hem dinler tarihi açısından Hıristiyanlığın başlangıç noktasında ve Yahudi dini hakkında burada bilgi sahibi oluyorlar. Harika bir antik kenti eşsiz bir değeri görme fırsatı buluyorlar. Pandemi öncesinde Aydın’a 1 milyon 600 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etmişti. 2020 istatistiklerinde tabiî ki haliyle düşüşler yaşandı. Yabancı turist sayısında 300 binli sayılara geriledik. Bu yıl ise tahminlerimiz 500 binin üzerinde olacak” dedi.

Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal ise , “Bugün Ukraynalı ve ABD’li bir grubu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile birlikte burada karşıladık. İnşallah önümüzdeki günlerde bu sayıların artmasını bekliyoruz.”

Ukrayna ve ABD'li turistlerden Afrodisias Antik Kenti'ne ziyaret
Ukrayna ve ABD’li turistlerden Afrodisias Antik Kenti’ne ziyaret

“İLK KEZ TURA DAHİL ETTİK”

Rusça kokartlı rehber olan Mehmet Ördem’de “Ege Bölgesinde Marmaris, Bodrum, Fethiye tur şirketi olarak bu yıl ilk defa Rus dili konuşan Ukraynalı turistleri de tur programlarının içine dahil ettik. Turlarımız haftada 4 gün günübirlik yapılıyor. 2 binli yıllarda birçok ülkeden geliyorlardı ama Rusça konuşan misafirlerimiz olmuyordu. Ege Bölgesinde de Afrodisias turistlerin ziyaret etmesinde önemli bir yere sahip oldu.”

ResimLink - Resim Yükle

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.