Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Arılı kovanların plakalama işi Tarım ve Orman Müdürlüklerine geçti

Arılı kovanların plakalama işi Tarım ve Orman Müdürlüklerine geçti

TARIM Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Federasyonu (TAHAB) Başkanı Mustafa Sarıoğlu’nun girişimleriyle daha önce Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği Merkezi tarafından kovanların plakalanması Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine verildi.

Arılı kovanların plakalama işi Tarım ve Orman Müdürlüklerine geçti
Arılı kovanların plakalama işi Tarım ve Orman Müdürlüklerine geçti

Tarım ve Orman Bakanlığının verilerine göre Türkiye’nin 8 milyon arılı kovan sahip olduğu ve 114 bin 471 ton bal üretimiyle dünyada ikinci sırada önemli bir yere sahip olduğu biliniyor. Arılı kovanlar şimdiye kadar Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği Merkezi tarafından plaka işlemleri yapılıyordu. İddiaya göre plakaların 3 ila 9 lira arasında fiyatlarla arıcılara satılması bilgisi üzerine Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Federasyonu (TAHAB) Başkanı Mustafa Sarıoğlu’nun girişimleriyle Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçerek saha çalışması yaptı. Çeşitli bölgelerden alınan çalışmalar neticesinde geçen hafta Cumhurbaşkanı 21 Nisan kararnamesiyle arılı kovan plaka işlemleri tıpkı küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarda olduğu gibi Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerine devredildi. Gerekli resmi yazışmaların yapılmasından sonra Ramazan bayramı sonrası plakası olmayan arılı kovanların plaka işlemlerini artık Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüğüne bağlı görevlilere yapacak. Arılı kovanların birlikten Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerine verilmesi arıcıları da sevindirdi.

Arılı kovanların plakalama işi Tarım ve Orman Müdürlüklerine geçti
Arılı kovanların plakalama işi Tarım ve Orman Müdürlüklerine geçti

“TAKİBİ DAHA KOLAY OLACAKTIR”

Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Federasyonu (TAHAB) Başkanı Mustafa Sarıoğlu, “2006 yılında dönemim Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği Merkez Başkanıyken Tarım Bakanlığı ile imzaladığımız protokolle arılı kovan kayıt sistemi arıcılar birliğindeydi. Ancak geçen hafta Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle arılı kovan kayıt sistemi Tarım ve Orman İl, ilçe müdürlüklerine geçti. Doğrusuda oldu çünkü emsal küçükbaş koyun keçi küpeleri 25 kuruş büyükbaşta ise 50 kuruş olarak ayağına gidilerek çakılıyor. Kovan plakaları ise kredi kullanmada, silah ruhsatında sayısı belli olmadan denetim yapılmadan veriliyordu. Arıcılıkla ilgili prosedürü tamamlayan herkes alabiliyordu. Artık plakalanma konusu Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı il ve ilçe müdürlüklerine geçti. Türkiye’de daha önce arı kovanına 3 lira ila 9 lira arasında plakalar satıldı. Hâlbuki talimatta şart aranmadan birlik üyelerine verilen fiyattan tüm arıcılara verilmesi diye bir talimat vardır. Ancak bunu dinlemediler dolayısıyla devlet saha araştırmasını yaptı. Bunu da diğer emsallerinde olduğu gibi devlet kendi bünyesine aldı. Kendi içerisinde belirlenecek fiyatla koyun keçi ve büyükbaş hayvanlar gibi 25 veya 50 kuruş arası üreticiye vereceğini düşünüyoruz. Takibi daha kolay olacaktır.”

“GERÇEK ARICILIK YAPAN SAYI ORTAYA ÇIKACAK”

Yapılacak bu çalışmayla gerçek arıcılık yapanların ortaya çıkacağını belirten Sarıoğlu, “Türkiye’de artık gerçek üretenlerin sayısını göre daha doğru destekler yapmak zorundayız. Aydın’da 2 bin 500 ila 3 bin arasında üye olduğu söyleniyor. Bunların incelenerek gerçek üretim yapan geçimini arıcılıktan yapan arıcılara şu an olduğu gibi kovan başına 15 TL değil, hortumlar kesildiği zaman kovan başına 60-70 lira gibi bir destek düşer ve gerçek arıcılar destek almış olur. Arı tarımın sigortası olduğu için önemli, sadece bal verimi ve polen için değildir. İnsektisit yüksek ilaçlar acilen kullanımı yasaklanmalıdır. Tarımın bileşenlerinin tamamında özellikle bitkisel üretimde de ilaçları devletin yetkilileri yazmalıdır. Merdiven altı ilaçlar var bu ilaçlar sadece arıyı öldürmüyor. İnsektisit tesirli ilaçlar rüzgarla birlikte bir ay boyunca etkili oluyor” dedi.

“ÇOK İYİ OLDU”

Kuyucak İlçesinde arıcılık yapan Sezgin Aydın, “Arıcılık mesleğini 30 yıldan beri yapıyorum. Önce dedem sonra babam ondan sonrada ben yapıyorum. Babam halen devam ediyor. Çocuklarım ve eşimle birlikte buradayım. Kovanlara plakayı 12 yıl önce almıştım. O zaman ne kadardı tam hatırlayamıyorum ama şu anda 2 veya 4 lira arasında fiyat veriyorlar. 650 kovan arım var. İlkbaharda Aydın’dayım ondan sonra Erzincan’a gideceğim. Plaka işleminin il ve ilçe müdürlüklerine verilmesi çok iyi oldu” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM