Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

ASKİ zeytin ağaçlarına can suyu olacak

ASKİ zeytin ağaçlarına can suyu olacak

ResimLink - Resim Yükle
ASKİ zeytin ağaçlarına can suyu olacak
ASKİ zeytin ağaçlarına can suyu olacak

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarım alanlarında tarımsal sulama çalışmaları başlattı. Arazilerdeki zeytin ağaçları düzenli sulama imkanı ile birlikte tarımsal alanlarda verimin ve kalitenin artması hedefleniyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesi, zeytinin daha verimli ve kaliteli olabilmesi için Didim’de önemli bir çalışmaya imza atıyor. Balat Mahallesi kırsalındaki on binlerce zeytin ağacının düzenli sulama suyuna erişmesi için Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nce sulama suyu temini sağlanacak. 500 ton kapasiteli havuza bağlı olacak şekilde, binlerce dekar araziye yayılmış zeytin ağacı bahçelerinin sulanması için 6 bin metre uzunluğunda hat döşeniyor. Projenin hayata geçmesi ile birlikte düzenli sulama imkânı sağlanacak olan bölgedeki zeytin ağaçlarında verimin 4-5 kat artması hedefleniyor. Üreticiye büyük bir ekonomik kazanç sağlayacak bu yatırım, Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınmada üreticilerin bir adım daha öne geçmesini sağlayacak.
“ÇİFTÇİMİZ KAZANSIN, MİLLETİMİZ KALKINSIN İSTİYORUZ”Kırsal kalkınmanın sağlanması için üreticinin daha fazla kazanmasını sağlayacak yatırımlar yapıldığını belirten Özlem Çerçioğlu, “Hayata geçirdiğimiz bu çalışma ile zeytin ağaçlarının daha verimli hale gelmesini sağlayacağız. Üreticimiz çok daha fazla üretecek ve gelir elde edecek. Ortaya çıkacak değer artışı üreticilerimize güç verecek. Yerli ürünler ancak bu tip destekler ile artabilir. İnanıyoruz ki bu yatırımlarımız üreticiden tüketiciye varana kadar her aşamada olumlu yansımaları olacak. Çiftçimiz kazansın, milletimiz kalkınsın istiyoruz. Bu inançla Aydın’ın bereketli topraklarını vatandaşlarımız için refah bir yaşamın kaynağı yapacağız” dedi.
“ÜRETİCİNİN KAZANCI KATLANARAK ARTACAK”

Balat Mahalle Muhtarı Ali Konya ise, “Su bir hayat, bizim bu bölgede arazilerimiz dağlık ve susuz bölgeydi. Şimdi su gelince verimler bire üç dört kat gelir. Tane ve yağ bazında verim artar. Bu da vatandaşın zengin olması, kendini toparlaması demektir. Normalde bir ağaçtan 25 kilo alıyorsak, sulama ile birlikte bu 60-100 kiloyu bulur. Tahminimize göre 80-100 bina arası zeytin ağacı var. Yaklaşık olarak da burada 170 kişinin zeytin bahçesi var.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM