Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Aydın yüzde 50 kuru tarıma geçme kararı alındı

Aydın yüzde 50 kuru tarıma geçme kararı alındı

AYDIN Valiliği, bölgede yaşanan kuraklık nedeniyle çiftçilerin yüzde 50 kurak tarıma geçmesi ve kalan diğer bölümlerde ise tav suyu hariç yılda 2 defa sulama yapılmasına karar verdi. Karar sulama birliklerine gönderildi. İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı, nerede kuru nerede sulu tarım yapılacaksa bunun kararını 15 Aralık tarihine kadar netleşmesi gerektiğini belirtip, “Çiftçilerde nereye ne ekeceğini şimdiden bilmesi lazım. Biz planlarımızı önceden yapalım ama inşallah çok yağmur yağar barajlar suyla dolar bu planlara da ihtiyaç olmaz” dedi.

Aydın yüzde 50 kuru tarıma geçme kararı alındı
Aydın yüzde 50 kuru tarıma geçme kararı alındı

Aydın Valiliği bölgede son yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle bu sezon tarım arazilerini 2 defa sulama kararı alıp Mart ayında sulama birlikleri ve Ziraat Odaları’na gönderdi. Ancak, Valiliğin aldığı bu karar ürününü ekmiş olan çiftçileri zor durumda bıraktı. Mağdur olan çiftçilerin talebi dikkate alınarak Aydın Valiliği, Devlet Su İşleri (DSİ), Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile yaptığı çalışmaya 2022 sulama sezonu öncesi bu defa erken karar aldı.

Kararda, “DSİ 21. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı sulama tesislerinin projeleri içerisinde kalan tüm arazilerin 2 eşit parçaya bölünerek her yıl bir parçasına yüzde 50 su verilmeyecek şekilde havzada sulama planlaması yapılmıştır. Sulama alanlarındaki kuru tarım alanlarının belirlenmesiyle ilgili detaylı çalışma DSİ tarafından yürütülecektir. Böylelikle bundan sonraki yıllarda yaşanması muhtemel su sıkıntıları da bu oranda önlenmiş olacaktır” denildi. Kararda, kalan yüzde 50’lik bölümde ise tav suyu hariç iki kez sulama yapılabileceği de belirtildi.

ŞUBAT’TA YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Kararda 2022 yılı Şubat ayında bu kararın tekrar gözden gerilip, nihai karara bağlanacağı da ayrıca vurgulanıp, şu ifadelere yer verildi:

“Barajlardaki doluluk oranının beklenin üzerinde gerçekleşmesi halinde yüzde 50 kuru tarıma bırakma kararı, tamamen ortadan kalkabileceği gibi kısmen iyileştirmeler yapılması da mümkün olabilecektir” ifadelerine yer verildi. Aydın Valisi Hüseyin Aksoy’un imzasının bulunduğu karar Bozdoğan, Akçay, Aydın, Menderes ve Söke Sulama Birlikleri’ne gönderildi. 2022 yılı için Adıgüzel, Kemer ve Çine barajı havzası sulama planlamasında kalan bölgelerde bu hususlara uyulması gerektiği de belirtildi.

‘NEREDE SULU NEREDE KURU TARIM YAPILACAĞI ÇİFTÇİYE BIRAKILSIN’

İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı konuyla ilgili yaptığı çakılmada, “DSİ, geçen mart ayında bizlere arazilerimiz için 2 defa su verileceğini belirtmişti. Bizde bunun çok geç verilen bir karar olduğunu söyledik. Bu saatten sonra tarlaya ekilecek üründe hiçbir değişiklik yapamayacağımızı ve ancak tek ürün ekme şansımızın olduğunu söyledik” dedi.

Daha önceki bu serzenişlerinin dikkat alınıp, bu defa erken davranıldığına dikkati çeken Kaykı, “Alınan kararla tarlalarımızın yarısında kuru tarım yapacağız. Bunun önceden açıklanması iyi oldu. Böylece üretici, ne ekeceğine karar verebilecek. Bu uygulamanın aynısı geçen yıl Batman ilinde yapıldı. Orada çok iyi randıman alındığı söylendi. Bizim bölgemizde küçük araziler ve kiralık araziler çok. Bu nedenle tedirgin olan çiftçiler var.

Su ve kuru tarım yapılacak arazilerin kura ile çekileceği bildirildi. Nerede kuru nerede sulu tarım yapılacaksa bunun kararını 15 Aralık tarihine kadar netleşmesi gerekiyor. Çiftçilerde nereye ne ekeceğini şimdiden bilmesi lazım. Biz planlarımızı önceden yapalım ama inşallah çok yağmur yağar barajlar suyla dolar bu planlara da ihtiyaç olmaz.

Bu yıl pamuk iyi para yapınca kiralanan arazi sayısında yüzde 100 artış oldu. Eğer pamuk ekmek için kiraladığımız tarla kuru tarıma çıkarsa çiftçi kira parasını bile ödeyemez. İlçemiz sınırları içinde 45 bin dekar ekili arazi su istiyor. Bunun yarısının sulanabileceği söyleniyor. Bize göre, nerede kuru tarım nerede sulu tarım yapılacak buna çiftçiler kendi karar verse daha iyi olur” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM