Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Bir yılda 8 bin tarihi eser ele geçirilerek müzeye teslim edildi

Bir yılda 8 bin tarihi eser ele geçirilerek müzeye teslim edildi

AYDIN’da jandarma ve polis ekiplerinin yaptığı operasyonlarda 2021 yılı içerisinde kaçakçıların elinden 8 bin tarihi eser ele geçirilerek Arkeoloji Müze Müdürlüğüne teslim edildi.

Aydın’da tarihi eser kaçakçıları 2021 yılında kaçak kazı ile ortaya çıkardığı 8 bin tarihi eser jandarma ve polisin yaptığı operasyonlarla ele geçirildi. Yakalanan tarihi eserler Arkeoloji Müze Müdürlüğünde sergilenmek üzere teslim edildi. 17 Kasım günü Kuşadası’da jandarmanın yaptığı operasyonla yakalanan 791 adet Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerine ait altın, gümüş ve bronz sikkelerde Müze Müdürlüğüne teslim edildi. Bu sikkeler üzerinde yapılan incelemelerde 25’inin taklit yani sahte olduğu ortaya çıktı.

“ÖNEMLİ BİR KÜLTÜR MİRASINA SAHİBİZ”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, “Aydın bildiğiniz gibi medeniyetler tarihi kentidir. Cumhuriyet dönemine kadar çok geniş bir yelpazede önemli bir kültür mirasına sahibiz. Bunun bir neticesi olarak ilimizde bölgemizde istenmeyen olaylarla karşılaştığımızda oluyor. Tarihi eser kaçakçılığı noktasında kolluk kuvvetlerimiz özellikle kritik bölgelerde 7/24 sahadalar.

Sürekli operasyon halindeler. Bu anlamda Aydın’da tarihi eser kaçakçılarına göz açtırmıyoruz. Bu yıl içinde tüm müzelerimize yaklaşık 8 bin tarihi eser yakalanan kaçakçılardan elde edilerek müdürlüğümüze teslim edildi. Bu açıkça bir başarının da net göstergesidir. Kolluk kuvvetlerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Vatandaşlarımız şüpheli gördükleri herhangi birini kolluk kuvvetlerine ihbarda bulunmaları gerektiğini hatırlatıyorum” dedi.

KUŞADASI’NDA YAKALAN SİKKELERİN 25’İ SAHTE ÇIKTI

Arkeoloji Müze Müdürü Abdulbari Yıldız’da, “Aydın İl Jandarma Komutanlığı tarafından Kuşadası’nda gerçekleştirilen tarihi eser operasyonunda toplam 791 adet taşınır kültür varlığı müzemize teslim edildi. Yaptığımız ön incelemelerde Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerine ait nitelikli eserlerin olduğunu ön raporumuzda belirttik. Bunların kültür varlıkları olduğunu belirttik. Yakalanan kişilerinde suç işlemiş olduklarını rapor halinde jandarmaya sunduk. Yakalanan bu eserlerin 25’i taklit yani sahte olduğunun tespitini yaptık. Geriye kalanların ise en az müzelik değerde olduğunun tespitini yaptık” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM