Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Bülent Tezcan davasında karar verildi

Bülent Tezcan davasında karar verildi

CHP Aydın Milletvekili ve PM Üyesi Bülent Tezcan’ın 29 Ekim 2016’da Alpaslan Sargın tarafından vurulma davası sonuçlandı. Davada Alpaslan Sargın 6 yıl 15 gün, hapis cezası alırken, Tezcan’ın avukatı Celal Çelik, karara itiraz edeceklerini söyledi.

CHP Aydın Milletvekili ve PM Üyesi Bülent Tezcan Genel Başkan Yardımcısı olduğu dönemde 29 Ekim 2016 yılında bir restoranda saat 19.00 sıralarında silahlı saldırıya uğradı. Bülent Tezcan olaydan sonra Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesine kaldırılırken, olayı gerçekleştiren Alpaslan Sargın ise kaçtığı Kuşadası İlçesinde bir süre sonra polis ekipleri tarafından yakalandı. Olayda Sargın’a yardım eden İrfan Türkmen ve Fatih Yeşilyurt’a Silahla adam yaralama ve silahlı tehdit suçlarından dava açıldı. Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkarılan sanıklardan Alpaslan Sargın 2 Kasım 2016’da tutuklanarak cezaevine gönderirken, diğer 2 arkadaşı ise serbest kaldı. Alpaslan Sargın 13 Mayıs günü Âydın 3. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.  3. Asliye Hukuk Mahkemesinde bugün 12’cisi görülen karar davasına Bülent Tezcan katılmazken, CHP Aydın Milletvekilleri Hüseyin Yıldız, Süleyman Bülbül, İzmir Milletvekilleri Murat Bakan, Mahir Polat, Muğla Milletvekili Burak Erbay, CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, sanık Alpaslan Sargın, Fatih Yeşlyurt, İrfan Türkmen ve avukatları katıldı.  

3 SANIKTA CEZA ALDI

Mahkeme Alpaslan Sargına Silahla adam yaralama ve silahlı tehdit suçlarından 6 yıl 15 gün ve 9 bin 750 lira para cezası verilirken, İrfan Türkmen’e ‘Suçluyu Kayırma’ suçundan 6 ay ceza verildi ancak yapılan indirilme 5 ay hapis cezası aldı. Suçlunun sabıkalı olmayışı göz önünde bulunduran mahkeme cezayı 4 bin 500 lira para cezasına çevirdi. Fatih Yeşilyurt ise, ‘Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme’ 6 ay hapis cezası verildi. Mahkeme indirim uygulayarak 3 ay 22 gün hapis cezası aldı.

İTİRAZ EDECEKLER

Av Celal Çelik, “Bülent Tezcan’a bir silahlı saldırı gerçekleşmişti. Bize göre öldürmeye teşebbüs, mahkemeye göre yaralama suçundan ve silahla tehdit suçundan dava açılmıştı. Mahkemede biz illa adam öldürmeye teşebbüs olduğunu iddia ettik. Merminin geldiği yer gereğince adam öldürmeye teşebbüs olayı vardı. Ancak mahkeme yaralama suçundan hüküm kurdu. Bize göre yeterli olmayan bir ceza ile karşı karşıya kaldık. Alpslan Sargın’a toplamda 6 yıl 15 gün hapis cezası verildi. Bu saldırı bir AK Parti milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısına yapılmış olsaydı çok farkı olacağının inancıyla bu karara itiraz edeceğiz.”

İzmir Milletvekili Murat Bakan ise, “Bu sadece Bülent Tezcan’a yapılmış bir saldırı değildir. Bu saldırı CHP ve Türkiye’deki tüm muhaliflere yapılan bir saldırı olacağını görüyoruz.  

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
dava

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM