Büyükşehir ve küçük şehirleri yönetenler nerede?

Büyükşehir ve küçük şehirleri yönetenler nerede?

Büyükşehir ve küçük şehirleri yönetenler nerede?
Son Güncelleme: Whatsapp

Kuraklık nedeniyle zor bir yaz mevsimi geçiren çiftçiler 20 Ekim tarihinde yağan yağmurlara oldukça sevindi. Ancak buna sevinemeyen çiftçiler de vardı.

Germencik’in Hıdırbeyli, Mursalllı, Ömerbeyli ve Alangüllü mahallerinde arazilerine giden çiftçiler gördükleri manzara karşısında adeta şoku yaşadı. Çünkü çoğunluğu incir ve zeytin bahçesi olan arazilerde devasa çatlaklar oluşmuştu. Yaşanan olay karşısında ne yapacaklarını şaşıran çiftçiler konuyu çevre derneği yetkilileri ila paylaştı. Çevreciler oluşan çatlakları fotoğraflayarak sosyal medya hesaplarından paylaşarak duyurmaya çalıştı. Ben de çatlakların olduğunu sosyal medya paylaşımlarından görerek gittim ve birkaç defa haber yaptım. Haber ülke gündemine düştü. TBMM’ye kadar gitti. Aydın Valiliği ise oluşturduğu bir komisyon ile çatlakların incelenmesi için çalışma başlattı.

Haber yaparken, oluşan çatlaklarla ilgili konuyu iyi bilen uzman bir kişi konuşturarak kamuoyuna doğru bilgiyi vermek istedik. Ancak ne hikmetse Aydın Adnan Menderes Üniversitesi dahil konuyu aktaracak bir uzman bulamadık. Bir tek Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Kuru hariç. Çatlaklar neden oluştu? Jeotermallerin yeraltı sularını hor kullanmasından mı? Yoksa yaşanan kuraklık nedeniyle yeraltı sularının azalmasından mı? Eğer kuraklıktan ise neden Aydın’ın diğer ilçelerinde yaşanmadı da sadece Germencik’te yaşandı.

Bu soruların cevabını verecek kimse olmadığı için şimdi Aydınlı vatandaşların bir kısmı jeotermal santrallerinden kaynaklanıyor derken, bir kısmı ise kuraklık nedeniyle yaşandığına inanıyor. Tartışma halk arasında da devem edip gidiyor.  Bunlar yaşanırken, dikkatimi çeken şey hiçbir belediye başkanının bu işle ilgilenmemesi oldu. Ne büyükşehir ne de küçük şehirleri yani ilçeleri yöneten belediye başkanlarından ses yoktu. Sizi seçen ve o koltuklarda oturmanızı sağlayan vatandaşlar şimdi soruyor ‘yetkililer nerede’ diye. İnşallah korkulduğu gibi daha büyük çatlak ve obruklar oluşmaz. Eğer oluşur da o şehirlerin bir kısmı çökerse hep beraber gideriz. Jeotermalleri değil halkın sesine kulak verin. Seçimler de size jeotermaller değil yine halk oy verecek. Halkın sesine kulak verin. Jeotermallerden korkmayın…

ResimLink - Resim Yükle

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.