Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Çiftçilere ejder meyvesi fidanı dağıtıldı

Çiftçilere ejder meyvesi fidanı dağıtıldı

AYDIN Büyükşehir Belediyesi son yıllarda Türkiye’de üretimi yoğunlaşan ejder meyvesi fidanını çiftçilere dağıttı. 1000 tane dağıtılan fidanlar dağıtımının süreceği belirtildi.

Çiftçilere ejder meyvesi fidanı dağıtıldı
Çiftçilere ejder meyvesi fidanı dağıtıldı

Aydın Büyükşehir Belediyesi, ana vatanı Vietnam olan ejder meyvesini Sultanhisar’da bulunan serasında yetiştirdi ve üretimi yapılması için çiftçilere dağıtmaya başladı. Yerelden kalkınma hedefiyle tarımsal üretimde çeşitliliği arttırmak ve çiftçilere üretim aşamasında alternatifler sunmak için projeler üreten Aydın Büyükşehir Belediyesi, yeni bir ürünü daha çiftçilerle buluşturdu. Büyükşehir’in ziraat mühendisleri tarafından yapılan incelemelerde ejder meyvesinin Aydın’ın iklim koşullarına göre en uygun yetişeceği yerler tespit edilerek, ilk dağıtım İncirliova’nın Gerenkova ve Dereağzı mahallelerinde yapıldı. Çiftçilerin üretim süreci takip edilerek alınacak verime göre ejder meyvesi fidanlarını dağıtımı önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

“AYDIN’DA YETİŞEN ÜRÜN YELPAZESİNİ GENİŞLETMEK İSTİYORUZ”

Ejder meyvesinin zengin besin değerleri nedeniyle yoğun talep gören ürün olduğuna dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ise, “Aydın’da yetişen ürün yelpazesini genişletmek istiyoruz. Ziraat mühendislerimiz bununla ilgili çalışıyor ve deneme sahalarımızda ekonomik değeri yüksek ürünleri test ediyorlar. Ejder meyvesinin Aydın iklimine uygun olduğunu gördük ve yetişmesi en uygun olan yerlere ilk fide dağıtımını yaptık. Bir yılın sonunda verim alınmaya başlanacaktır. Önümüzdeki yıllarda daha geniş üretim sahalarında bu ürünü görebiliriz. Az su tüketen ve yüksek gelir elde edilen ürünleri çiftçilerimiz ile buluşturmayı sürdüreceğiz dedi.

Çiftçilere ejder meyvesi fidanı dağıtıldı
Çiftçilere ejder meyvesi fidanı dağıtıldı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM