Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Çine Çaparı ırkı yok olmaktan kurtuldu

Çine Çaparı ırkı yok olmaktan kurtuldu

AYDIN’da Çine Çaparı olarak bilinen cins koyunlar 2 yıl öncesine kadar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalınca Aydın Büyükşehir Belediyesi üreterek çiftçilere dağıtarak yok olmasının önüne geçti.

Çine Çaparı ırkı yok olmaktan kurtuldu
Çine Çaparı ırkı yok olmaktan kurtuldu

Aydın Büyükşehir Belediyesi yapılan araştırmalarda dünya üzerine sadece 75 adet kalan Çine Çaparı ırk koyunlarını yok olmaktan kurtardı. İki yıl önce Büyükşehir Belediyesi tarafından Çine çaparı sahibi tek üreticiden satın alınan ve çoğaltılan koyunlar, bu koyunları isteyen ihtiyaç sahibi ailelere hibe edilerek yeniden ekonomiye kazandırıldı. Çine çaparı koyunlarının milli bir ırk olduğu kadar kültürel bir değer olduğunun da altını çizen Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Karaca, koyunların farklı ellerde yeniden yetiştirilecek olmasının ulusal bir katkı olduğunu söyledi. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ise, yerel ve milli bitki ve hayvan cinslerini geleceğe taşımanın sorumluluğunu yerine getirmekten dolayı çok mutlu olduklarını ifade etti.

“ÇİNE ÇAPARININ KORUNMASI ÖNEMLİ”

Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr İbrahim Cemal ise “Çine çaparına hayatımızı, emeğimizi verdik. Şu anda dünya üzerinde çok az Çine çaparı kaldı. Korunması büyük önem arz ediyor. Bütün bu genetik kaynaklar bize miras gelmiş, bizim de bu genetik mirası koruyup geleceğe miras bırakmamız lazım, bu bizim boynumuzun borcu. Bu anlamda Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin sürü oluşturması ve bunu yetiştiricilere dağıtarak daha fazla sürü oluşturulması çalışmasına katkı sağlaması önemli” şeklinde konuştu.

“ÇİFTÇİLERİMİZE DESTEĞİMİZ SÜRECEK”

Çine çaparları bir erkek bir dişi olarak bu ırkı üretmek isteyen ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılırken dağıtımlara katılan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanvekili Barış Altıntaş, “Çiftçilerimize desteğimiz devam ediyor. Şimdi de Aydın bölgesine özgü olan Çine çaparını başvuruda bulunan vatandaşlarımızla buluşturuyoruz. Evlere katkı anlamında da vatandaşlarımız çok memnun. Buna benzer çalışmalarımız devam edecek” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
özlem çerçioğlu

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM