Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Definecilerin kazdığı yerden 2 bin 500 yıllık lehit çıktı

Definecilerin kazdığı yerden 2 bin 500 yıllık lehit çıktı

AYDIN’ın Karacasu İlçesinde defineciler tarafından kaçak olarak kazılan zeytinlikte 2 bin 500 yıllık lehit bulundu. Bulunan lehitin üzerinde Medussa kabartması olduğu görülürken, jandarma bölgede definecilere karşı geniş güvenlik önlemi aldı.

Definecilerin kazdığı yerden 2 bin 500 yıllık lehit çıktı

Karacasu’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Afrodisias Antik Kenti yakınlarında bulunan bir alanda kaçak kazı yapıldığı yolunda ihbar alan jandarma ekipleri gece hareketi algılayan drone ile bölgeyi takibe aldı. Haftalarca süren takip sonucunda bölgede yabancı grupların dolaştığı tespiti yapıldı. Jandarma ekipleri grupların dolaştığı bölgede yaya olarak devriye attıkları sırada bir zeytinlik alan içerisinde kazı yapıldığını fark etti. Kazı alanına yaklaştıklarında bir kısmı kazılmış ve ucu dışarıda görünen lehit buldular. Jandarma olayı üst düzey yetkililere bildirmesi sonucu bölge koruma altına alındı. Definecilerin kazı yaptığı yerde yapılan çalışmalarda 2 adet lehit mezar bulundu. Lehitlerin üzerinde ise Medussa kapartması olduğu ve yaklaşık 2 bin 500 yıl öncesinde Roma dönemine ait olduğu tahmin ediliyor. Lehitlerin kazı yapıldığı alana Karacasu Kaymakamı Ahmet Soley, Belediye Başkanı MHP’li Zeki İnal, İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer ve jandarma ekipleri incelemelerde bulundu. Jandarmada bölgede güvenliği artırdı.

Definecilerin kazdığı yerden 2 bin 500 yıllık lehit çıktı
Definecilerin kazdığı yerden 2 bin 500 yıllık lehit çıktı

“BURADAN KAÇIRILMADAN ELE GEÇİRDİK”

Kaymakam Ahmet Soley, “Karacasu’ya uzun zamandır, Bursa, İstanbul, Muğla ve Ankara’dan gruplar gelerek bölgede görüntü veriyorlardı. Jandarmada bunları takip altına aldı.  Bu bölgede kazı yapılacağı istihbaratı alındı. Jandarmanın çalışması sonucunda da kazı yapılacak yeri tespit etti.  Bir sunak yeri ve 2 lahit ortaya çıktı. Bölge afrodisiasın metropol alanında kalıyor. Bu bölgede bu lahıtlerdan birçoğunun daha olabilir. Bunu yapanların failleri belli değil. Buradan kaçırılmadan ele geçirdik. Kişileri ön planda tutsaydık belki o arada belli bir malzemenin kaçırılmasına yol açabilirdik.”

“BÖLGEDE ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERDEN BİRİ”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer ise, “Bugün güne çok güzel haberle başladık. Antik kentimizin çevresinde iki lahit tespit ettik. Lahitlerden bir tanesinin üzerinde Medussa kabartması ve henüz tanımlayamadığımız farklı kabartmalar mevcut. Dolayısıyla bu lahitteki kişinin bölgenin üst düzey yöneticilerinden biri olduğunu tahmin ediyoruz. Bu bizi heyecanlandırdı. Çünkü müze turizmini besleyen temel malzeme metropol alanda üretiliyor. Yeni bir metropol alanın keşfedilmiş olması bölge turizmi açısından büyük bir potansiyeli, büyük bir dinamizmi bize kazandıracak ivmelenmeyi yaratır diye düşünüyoruz. Bu anlamda çok mutluyuz. Helenizm dönemine ait bir antik kent bildiğiniz gibi Afrodisias bölgesi ve bu lahitlerin hünüz kimliklendirmesini henüz tam yapmamış olmakla beraber en az 2 bin yıllık belki 2 bin 500 yılık lahitler olduğunu tahmin ediyoruz. Dolayısıyla Milattan Önce 500’e kadar uzanan bir geçmişinin olduğunu düşünüyoruz.”

Belediye Başkanı Zeki İnal ise, “İlçemizin kültür ve tarih zenginliği bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Bu kazılarında Afrodisiasın sadece tel örgüler içerisinde olmadığı anlaşıldı. Karacasu ilçesinin her yerinde bu şekilde lahitler çıkabilir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM