Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Develerin güreşi nefesleri kesti

Develerin güreşi nefesleri kesti

AYDIN’ın İncirliova İlçesinde 35’incisi düzenlenen geleneksel Deve Güreşi Festivali’nde develer kıran kırana güreşti. Güreşten elde edilecek gelirin ise İncirliova Belediyespor Kulübü yararına olacağı ifade edildi. Nefesleri kesen güreş esnasında yere düşen deveci ise develerin altında kalmaktan son anda kurtuldu.

Develerin güreşi nefesleri kesti
Develerin güreşi nefesleri kesti

İncirliova Belediyesi ve İncirliova Devecilik ve Deve Güreşleri Derneği işbirliğiyle organize edilen ve geleneksel hale dönüşen Deve Güreşi Festivali’nin 35’incisi İstiklal Mahallesi güreş arenasında yapıldı. Güreşe Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgesinde 230 pehlivan deve katıldı.

Develerin güreşi nefesleri kesti
Develerin güreşi nefesleri kesti

Güreşi Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Muğla Milletvekili Metin Ergun, AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, İncirliova Kaymakamı Canan Hançer Baştürk, ilçe belediye başkanları ile birlikte binlerce güreş sever izleme imkânı buldu. Giriş fiyatlarının 20 lira olduğu güreşten elde edilecek gelirin ise Aydın Süper Amatör Lig’de mücadele eden İncirliova Belediyespor kulübüne aktarılacağı belirtildi. 10 kategoride yapılan güreşlerde dereceye giren develere kupalarını Özlem Çerçioğlu, Kaymakam Canan Hançer Baştürk ve Belediye Başkanı Aytekin Kaya ile protokol üyeleri taktim etti.

DEVENİN ALTINDA KALMAKSAN SON ANDA KURTULDU

Başa güreşen pehlivan develer dakikalarca güreşti. Birbirleri ile yenişemeyen develer yaptıkları hareketleri ile izleyiciden de yoğun alkış aldı. Güreş esnasında yere düşen deveci ise develerin altında kalmaktan son anda kurtuldu. Kıyasıya güreşen develeri ayırmaya çalışan urgancılar ise zor anlar yaşadı.

Develerin güreşi nefesleri kesti
Develerin güreşi nefesleri kesti

150 YILLIK GEÇMİŞİ VAR

İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “35 yıldır geleneksel olarak yapılıyor ama yaklaşık 150 yıllık bir geçmişi var. İncirliova Deve güreşinin başkentidir. Bizde bu kültürü devam ettiriyoruz. İnşallah bu kültürün yaşaması için uğraş vereceğim” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM