Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Doğa harikası Bafa Gölü, doğaseverleri cezbediyor

Doğa harikası Bafa Gölü, doğaseverleri cezbediyor

AYDIN ve Muğla sınırları arasındaki Bafa Gölü, manzarası, eşsiz doğal güzellikleri, biyolojik çeşitliliği ve çevresindeki tarihi kalıntılarıyla ilgi çekiyor.

Milattan sonra 3. yüzyıla kadar Ege Denizi‘nin bir koyu olan fakat Büyük Menderes Nehri’nin getirdiği alüvyonların önünü kapatmasıyla göle dönüşen ve Ege Bölgesi’nin en büyük gölü olan Bafa, üzerindeki 5 küçük ada ve Heraklia Antik Kenti’yle dikkati çekiyor. Yanı başındaki 8 bin yıllık kaya resimlerinin bulunduğu Latmos Dağı’nın gölgesinde kalan göl, ziyaretçilerine tarihi ve doğal güzellikleriyle eşsiz manzara keyfi sunuyor. Plankton ve su bitkileri bakımından oldukça zengin olan gölde birçok balık yaşama imkanı buluyor. Göl kıyısındaki mahallelerin sakinleri de geçimlerini büyük ölçüde balıkçılıktan sağlıyor. Vatandaşlar, göldeki yılan balıklarını avlayarak kazanç sağlıyor. Doğa ve tarihin iç içe olduğu Bafa Gölü, bölgeye gelen yerli ve yabancıların uğrak yerlerinden biri. Olta balıkçılığı, doğa yürüyüşü, kampçılık, botanik turu, kuş gözlemi, manzara izleme gibi aktiviteleri gerçekleştirmek için bölgeye gelen ziyaretçiler, Bergama Krallığı ve Roma İmparatorluğunun egemenliğinde kalmış Heraklia Antik Kenti’ndeki kaya mezarları, Athena tapınağı, şehir surları ve agorayı da görme fırsatı buluyor. Göldeki adalarda manastırlar, kiliseler bulunurken, bunlardan en eskisi Yediler Manastırı’dır.

“HERKESİN GÖRMESİ GEREKEN BİR YER”

Doğaseverlerden Aziz Özden, “Aydın’dan yola çıkarak arkadaşlarla birlikte Bafa Gölü’ne geldik. Gölden Yediler Manastırı’na patika yoldan ilerledik.  Yaklaşık 2,5 kilometre yürüdük. Manastır Bizans döneminden kalmış. Latmos Dağı’nda bulunuyor. Doğasever ve yürüyüş gruplarının en çok uğrak yerlerinden birisi burasıdır. Yerli ve yabancı turistlerde Bodrum’a giderken mutlaka manastıra uğrayarak buradan gölü ve doğayı birlikte izleme imkânı buluyor. Bizde çok beğendik. Herkesin görmesi gereken bir yer.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM