Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Efeler Belediyesi Kızılay yardım kumbaralarını gasp etti

Efeler Belediyesi Kızılay yardım kumbaralarını gasp etti

ResimLink - Resim Yükle

AYDIN’ın Efeler İlçesi Belediye Başkanı CHP’li Fatih Atay, Kızılay Aydın Şubesi tarafından şehrin birçok noktasına giysi yardımı toplanması amaçlı 3 yıl önce konulan 150 yardım kumbarasının 120 tanesini izinsizce gasp etmesi tepkilere neden oldu.   

Efeler Belediyesi Kızılay yardım kumbaralarını gasp etti
Efeler Belediyesi Kızılay yardım kumbaralarını gasp etti

Kızılay Aydın Şubesi tarafından 3 yıl önce Efeler İlçesinin belirli noktalarına 07.11.2005 tarih ve Bakanlar Kurulu Kararı 9626 sayılı kanun gereği şehrin belirli noktalarına 150 adet giysi yardım toplama kumbaraları koydu. Burada toplanan yardımlar başta ihtiyacı olan üniversite öğrencileri olmak üzere çok sayıda ihtiyacı olan vatandaşa dağıtılıyordu. Efeler Belediyesi 17 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının başladığı 30 Nisan tarihinde Kızılay Şube yöneticilerinin haberi olmadan 3 günde 120 adet giysi yardım kumbarasını sökerek kamyonlarla belediyeye ait depolara götürdü. Belediye ekiplerinin kumbaraları sökerek kaldırdığı duyumu üzerine emniyet müdürlüğüne giderek şikayetçi olan Kızılay Şube Başkanı Mesut Mezgit, Cumhuriyet savcılığına başvurarak yürütmeyi durdurma kararı aldı.

“BELEDİYE BİZİM YARDIM KUMBARALARINI GASP EDEMEZ”

Olayı üzüntüyle karşıladıklarını belirten Kızılay Aydın Şube Başkanı Mesut Mezgit, “Uzun zamandan beri Giysi Yardım Toplama kumbaralarımız Aydınımızın değişik bölgelerinde yer almaktadır. Duyarlı yardımsever vatandaşlarımız giysilerini buraya bırakmaktadırlar. Buradan sağladığımız gelirlerle fakir ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yardım edilmektedir. Ayrıca bu gelirlerle 100’den fazla ihtiyaç sahibi öğrencimize burs verilmektedir. Unutulmamalıdır ki, salgın döneminden geçiyoruz ve bu dönem afet durumudur. Afet durumunda Türk Kızılay’ının görevi bellidir ve Belediyeler de böylesi zamanlarda ilgili kanun gereği Kızılay’ın destekçi kurumlarının başında gelmektedir. Türk Kızılay’ı din, dil, ırk, mezhep, siyasi görüş farkı gözetmeden ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını gidermekte, ıstırabını dindirmek için faaliyetini yürütmektedir. Efeler Belediyesi bu işi birilerine verebilir fakat bizim kanundan doğan hakkımızı yani yardım kutularımız gasp edilemez. Kızılay uluslararası beynenmilel dünyanın en büyük iyilik hareketidir. Toplanan yardımlar yine ihtiyaç sahiplerine menfaatine kullanılmaktadır. Özellikle son bir yılda bütün dünyayı etkisi altına alan salgın hastalıktan dolayı,  ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın sayısı artmışken, bizler ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçları için nasıl bağış toplarız onlara nasıl ulaşırız derdindeyken, Kızılay’ın malına yani garip gürabanın hakkına göz dikilen bu olay, bizleri fazlasıyla üzmüştür. Dolayısıyla hukuken bütün haklarımızı sonuna kadar arayacağız” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM