Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Egzamaya En Çok Neler Neden Olur?

Egzamaya En Çok Neler Neden Olur?

ResimLink - Resim Yükle

Egzama günümüzde bir çok insanın sıkıntı yaşadığı bir hastalık türüdür. Gündelik hayatımızda kullandığımız bazı materyaller farkında olmadığımız halde egzamayı tetikleyerek acı çekmenize neden olabilir.

Egzama Nedir?

Egzama cildinizde kızarıklık, kaşıntı ve döküntülere neden olan bir tür cilt hastalığıdır.

Egzamaya neden olur diyebileceğimiz bazı materyaller ise şu şekildedir:

1- Bazı Kimyasal Maddeler

Bazı kimyasallar Egzamaya neden olur ve kaşıntınızı arttıracak maddelerin başında kimyasallar gelir. Egzaması olanlar;

  • Oda kokuları
  • Bazı Parfümler
  • Bazı kokulu mum çeşitleri
  • Duman ve is

Bu tetikleyici materyaller kişiden kişiye değişmek ile birlikte çoğu insanda benzer etkiler göstererek egzamanın ilerlemesine neden olur.

2 – Sıcak su

Sıcak su egzamaya neden olur ve cildinizin tahriş olmasında etkilidir. Duş alırken veya su ile temas halindeyken ılık olduğundan emin olun.

3- Güneş

Güneşin altında çok fazla kalırsanız güneş yanığı egzamaya neden olur. Olabildiğince güneş ışığının altında çok fazla vakit geçirmekten sakınılmalıdır. Güneşli havalarda dışarı çıkacak iseniz güneş kremi kullanmalısınız. Aksi halde güneş yanıkları egzamanızı tetikleyebilir.

4- Stres

Bir çok hastalığın baş müsebbibi olan stres egzamaya neden olur. Yaşadığınız kaygı ve endişe ruh halinize etki ederek egzamanızı tetikleyebilir. Sağlıklı bir hayat için olabildiğince yaşam tarzınızı stresten uzak bir şekilde kurmaya özen göstermelisiniz.

5- Alerji

Alerji yapan bazı tetikleyiciler egzamaya neden olur. Kedi tüyü, toz akarları, polen gibi alerjiye neden olabilecek etkenlerden kaçınmalısınız. Tozu kiri içerisinde saklayan hali ve perdelerden sakınılmalıdır. Evin içerisinde bulunan bu tür eşyalar sık sık yıkanmalıdır.

6- Bazı Yiyecekler

Yapılan araştırmalarda bazı gıda ürünlerinin egzamaya neden olduğu belirlenmiştir. Fıstık, süt, soya, buğday, balık ve yumurta gibi gıda ürünlerinin egzaması olanlar üzerinde kötü etkileri olabilir. Özellikler bebekler ve çocuklara yedirdiğiniz yiyeceklerin egzama açısından önemine dikkat etmeniz gerekir.

7- Kuru Hava

Evinizin içerisinde kuru hava egzamaya neden olur. Özellikle kış aylarında evin içerisini aşırı derece ısıttığınızda aynı zamanda bulunduğunuz ortamdaki nem oranını da azaltmış olursunuz. Kuru bir ortamda yaşamak zorundaysanız mutlaka nemlendirici kullanmalısınız. Kuru ortamlarda üreyebilecek küfler egzaması olan hastaların durumunu daha da kötüleştirebilir.

8- Salya ve Tükürük

Özellikle bebeklerde bu duruma çok dikkat edilmesi gerekir. Bebeğinizin vücudunda kalan salya ve tükürüklerin oluşturabileceği egzama lekelerinden kurtulmak için mutlaka uyumadan önce bebeğinizi dezenfektan bir mendil ile güzelce temizleyin.

9- Deride Oluşan Enfeksiyonlar

Derinizde oluşan enfeksiyonlar egzamaya neden olabilir. Bu gibi durumlarda bir doktora görünmek en doğru olanıdır. Cildinizde bakteri veya maya enfeksiyonu varsa – staph veya candida gibi – egzamanızı alevlendirebilir.

10 –

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM