Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Güney Şelalesi keşfedilmeyi bekliyor

Güney Şelalesi keşfedilmeyi bekliyor

ResimLink - Resim Yükle

Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde bulunan Güney Şelalesi, doğaseverlerinin ilgisini bekliyor.

Güney Şelalesi keşfedilmeyi bekliyor
Güney Şelalesi keşfedilmeyi bekliyor

Bozdoğan ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan Güney Mahallesi’ndeki, Madran Dağı’nın zirvelerinden topladığı suları Madran Çayı’na taşıyan küçük bir derenin üzerinde bulunan Güney Şelalesi, görkemli yapısıyla dikkati çekiyor. Dar, patika ve orman yollarından geçilerek ulaşılan bölgede suların yaklaşık 25 metre yüksekten dökülerek aktığı şelalenin yanı sıra irili ufaklı çok sayıda küçük çağlayanlar da yer alıyor. Girintili çıkıntılı kayalıklardan akan suyla birlikte doğa ve fotoğraf tutkunlarına eşsiz bir manzara sunuluyor. Aydınlı gezginler Aziz Özden, Ediz Verdioğlu ve Kadir İçen, bölgeye giderek doğa keşfinde bulundu. Patika ve orman yollarından yürüyerek şelaleye ulaşan gezginler, doğa ve manzaraya hayran kaldıklarını söyledi.

Bozdoğan Güney Mahallesi Muhtarı Rafet Koyunlar, özellikle doğaseverleri buraya çekmek için bölgenin tanıtılmasını istedi. Şelalenin, ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı Güney Mahallesi’nin tanıtımına katkı sağlayacağını belirten Muhtar Koyunlar, “Şelale ve çevresinde doğa ve manzara çok güzel. Madran Dağı’nda karların erimesi sonucu oluşan sular, Güney Şelalesi’nden geçerek Topçam Barajı’na ulaşıyor. Şelalenin yolunun bozuk olması nedeniyle bölgeye araçla ulaşım zor. Sadece yürüyerek ulaşılabiliyor. Fakat şelalenin yollarını ve tanıtımını yaparsak doğaseverleri bölgemize çekebiliriz. Burası turizme kazandırılabilir” dedi.

Ziyaretçilerden Aziz Özden de Aydın’da keşfedilmeyen birçok yere gittiğini belirterek, bu bölgeye ilk defa geldiğini söyledi. Kendisini “Keşfetmeyi seven, doğaya aşık keşif adamı” olarak adlandıran Özden, “Aydın’ın tanıtımı için keşfedilmeyen yerleri keşfediyoruz. Bu hafta arkadaşlarımla beraber Bozdoğan’ın Güney Mahallesi’nde bulunan şelaleye gittik. Bölgeye ulaşmak için aracımızı ana yol kanarında bırakarak patika yoldan yaklaşık 8 kilometre yürüdük. Şelaleye ulaştığımızda bu sene çok fazla yağmur ve kar yağmadığı için suyun çok fazla olmadığını gördük. Fakat doğa ve manzaraya hayran kaldık. Dönerken yeniden 8 kilometre yol yürüdük ve toplamda 16 kilometre doğa yürüyüşü yapmış olduk” dedi.

Özden, “Bizler Aydın’ın tanıtımına katkı sağlamak için emek veriyoruz. Bölgemizde keşfedilmeyi bekleyen daha birçok doğa harikası yerler var. Buraların tanınmasını isterken, buralara giden vatandaşlardan da ricamız gittikleri yerlerde doğayı korumaları, temiz bırakmalarıdır” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM