Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Kan bağışı 100 ünitenin altına düştü

Kan bağışı 100 ünitenin altına düştü

AYDIN’da Ramazan ayı ve kısıtlamadan dolayı kan bağışı oranından büyük düşüş yaşandı. Kızılay Şube Başkanı Mesut Mezgit, kan bağışı yapacakların o gün sokağa çıkma yasağından muaf olacağını söyledi.

Kan bağışı 100 ünitenin altına düştü
Kan bağışı 100 ünitenin altına düştü

Kızılay Aydın Şube Başkanı Mesut Mezgit, Ramazan ayı ve pandemi dolayısıyla sokağa çıkma kısıtlamaların olduğu bu dönemde kan bağışında büyük oranda düşüşün yaşandığını söyledi. Ramazan ayından önce kan bağışı 150 üniteyken, bu rakamlar 100 ünitenin altına düştü. İnsan hayatı için büyük önem taşıyan kan bağışçılarının Ramazan ve kısıtlamada da devam etmesi gerektiğini belirten Mezgit, kan bağışında bulunacak vatandaşların sokağa çıkma kısıtlamasında o gün muaf sayılacaklarını belirtti. Yapılacak kan bağışı seferberliğiyle azalan kan bağışının eski seviyelere çıkarılması amaçlanıyor.

 “RENDAVU ALAN MUAF SAYILACAK”

Kızılay Aydın Şube Başkanı Mesut Mezgit, “Ramazan ayı ile pandemi salgın süreci devam ediyor. Bu süreçte tabi ki istenilen seviyede bir kan bağışımız yok. Belirli bir seviyenin altına düştü. Aydın genelinde günlük alınan 150 ünite kan şu anda 100’ün altına düştü. Biz vatandaşlarımızdan bu kan verme sürecinde kan bağışı için çağrıda bulunuyoruz. Kan her zaman lazım olan canlı bir varlık. Aydın’da kan bağışçılarımızı kan bağışına davet ediyoruz. Ramazan ayı ve salgın nedeniyle yeni vatandaşlarımıza kolaylık olması açısından uygulamalara gidiyoruz. Ramazan ayı boyunca Efeler ilçesinde bulunan kan merkezinde sabah 08:00’dan gece 24:00’a kadar kan bağışı alabiliyoruz. Salgın sürecinde de kısıtlamalar var. Kan vermeye gelen vatandaşlar kısıtlamadan muaftırlar. İlgili vatandaşımız https://www.kanver.org müracaat ederek randevu alabilirler. Kan vermeye geldikleri zaman kan versinler veya uyuşmazlık olduğu zaman vermeseler de biz onlara evrak veriyoruz ve kısıtlamalardan da muaf oluyorlar.”

Kan bağışı 100 ünitenin altına düştü
Kan bağışı 100 ünitenin altına düştü

“BAĞIŞÇILARIN AYAĞINA GİDERİZ”

Mezgit, “Büyük sitelerde kan vermek isteyen ve 50 bağışçığı buldukları an bize haber verdiklerinde biz ayaklarına kadar giderek kan bağışlarını alabiliriz.  Kan bize her zaman lazım.  Vatandaşlardan şunu rica ediyorum. Salgın döneminde kan bağışı yaparken acaba bana bir şey olur mu diye düşünmesinler. Tüm temizlik şartları sağlanıyor. Görevlilerde tüm şartlara uyum sağlayarak hizmet veriyorlar. Bu salgın dediğimiz virüs kanla bulaşmıyor. Gönül rahatlığıyla Aydınlı hayırseverler kan bağışçılarımız bizim ilgili birimlerimize gelerek kan bağışında bulunabilirler. Ramazan öncesi hastanelerdeki talepleri karşılayabiliyorduk ancak şu anda sıkıntılar olmaya başlandı. Vatandaşlar iftardan sonrada bize gelerek rahatlıklar kan bağışında bulunarak kan stoklarının erimesine engel olabilirler. Seferberlik yaparak bu azalan stoklarımızı eski haline getirebiliriz. Kimsenin mağdur olmamasının önüne geçmiş oluruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
efeler mesut mezgit

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM