Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Koçarlı Kent Müzesine kavuşuyor

Koçarlı Kent Müzesine kavuşuyor

AYDIN’ın Koçarlı İlçe Belediyesi tarafından Kent Müzesi ve Yaşam Alanı kazandırmak için çalışma başlatıldı. Kent Müzesi için etüt çalışması yapılarak kısa sürede hayata geçirilmesi planlanıyor.

Koçarlı Belediye Başkanı AK Parti’li Nedim Kaplan, Aydın Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün destekleriyle Cihanoğlu Kulesi ve Konağı Restorasyon Projesi kapsamında ilçeye Kent Müzesi kazandırmak için etüt çalışma başlattı. Türkiye’de kent tarihi müzesi kurulumunda öncü isimlerden olan Merkez Valisi Dr. Enis Yeter, İlçe Kaymakamı Ersin Tepeli, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer,  Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdülbari Yıldız, Adnan Menderes Demokrasi Müzesi Müdürü Bircan Kayacan ve beraberindeki uzman heyetin yanı sıra Cihanoğlu Kulesi ve Konağı Restorasyon Projesini yürüten teknik ekibin katılımıyla proje alanında incelemelerde bulunuldu.  Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’ne adeta kardeş bir müze kazandırılmasına da vesile olacağını söyleyen Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan, projeye gönüllü destek veren uzman ve teknik heyete de teşekkür etti. Kaplan, Cihanoğlu Kulesi ve Restorasyonu ile ilgili Anıtlar Kurulu’ndan onay alınmasının ardından Eylül ayı sonu itibariyle başlayacak.

“İLÇE EKONOMİSİNİ CANLANDIRACAK”

Merkez Valisi Yeter, “Yerleşke çok etkileyici. Cihanoğlu Kulesi ve Konağı ile birlikte bulunan tarihi binalarla beraber Cihanoğlu Camisi de ünik yapı olma özelliğinde. Yani bir başka yerde birebir benzeri olmayan yapılardan bahsediyoruz. Bu anlamda da farkını ortaya koyan bu yapıların bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Cihanoğlu Kulesi ve Konağı Restorasyon Projesi kapsamında yerleşke etrafında düzenleme yapılmasıyla birlikte Kent Müzesi hatta bir açık hava müzesi şeklinde Koçarlı’nın tarihi ve geçmişini yansıtan güzel bir kültürel eser kazandırılmış olacak” dedi.

 “KOÇARLI İÇİN HARİKA BİR PROJE HAZIRLANIYOR”

Projenin çok hızlı ilerlediğini belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Tuncer, “Kent Müzesi ve Yaşam Alanı Projesi, Koçarlı için çok ciddi bir cazibe alanı oluşmasına vesile olacaktır. Burada müze, sergi alanı hatta içinde gastroturizmle birlikte çeşitli sergi ve hediyelik eşya reyonlarının da yer aldığı kapsamlı bir çalışma başlatılacak. Bu noktada sokakların da güzelleştirmeden geçirileceği bir dönüşüm projesi hazırlanıyor. Koçarlı Belediye Başkanımız da proje safhalarının yakından takip ediyor. Proje tamamlandıktan sonra biz de Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak proje finansman desteği sağlayacağız. Bunun için yerinde çalışmaları incelemek adına buraya geldik. Koçarlı ilçemiz için harika bir proje hazırlanıyor” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
kent müzesi Koçarlı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM