Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

KOMER’in yeniden ayağı kalkmasına TÜRSAB engeli

KOMER’in yeniden ayağı kalkmasına TÜRSAB engeli

60 / 100

AYDIN’ın Kuşadası İilçesinde 2013 yılında 370 milyon lira yatırımla inşa edilerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılan Efes Kongre Merkezi (KOMER)  büyük ortak TÜRSAB, destek istediği Bakanlık yetkilisini yönetime almayarak adeta çürümesi için zemin hazırladı.

Turizmin en önemli şehirlerinden biri olan Aydın’ın Kuşadası ilçesinde yaklaşık 370 milyon TL yatırımla inşa edilen Kuşadası Efes Kongre Merkezi (KOMER), kötü yönetim yüzünden iflas noktasına geldi. Türkiye Turizm Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), yaklaşık 120 Milyon TL borcu bulanan KOMER’in büyük ortağı konumunda bulunuyor. Yüzde 50’nin üzerinde hisse oranıyla yönetimde söz sahibi olan TÜRSAB tarafından süreç içinde yapılan çeşitli açıklamalarda kötü gidişattan Kültür ve Turizm Bakanlığı sorumlu tutulmuştu.

BAKANLIK 115 MİLYON TL DESTEK VERDİ

TÜRSAB yetkililerin suçlamalarına karşı kaynaklardan alınan bilgiye göre Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın KOMER’de sadece yüzde 37 ortaklık payı olduğu, bugüne kadar 115 Milyon TL nakit destek sağladığı ve buna rağmen KOMER’in beklenen işletme performansına ulaşamadığı bilgisine ulaşıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, son günlerde hem TÜRSAB yetkilileri hem de bölge STK temsilcileri tarafından daha fazla nakit katkı vermeye davet ediliyordu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın dün gerçekleştirilen genel kurul toplantısında çözüm ortağı olma konusunda ortaya koyduğu irade yine TÜRSAB tarafından ret edildi.

BAKANLIK ÜYESİ YÖNETİME ALINMADI

Genel kurulda 5 kişilik yönetim kurulu üyesinin seçimi için yapılan oylamada TÜRSAB, Kültür ve Turizm Bakanlığının yönetim kuruluna önerdiği Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer’e ret oyu kullandı ve bakanlığı KOMER yönetiminden uzaklaştırdı.

KOMER’de hissedar olan iktisadi işletmesinin de iflas pozisyonunda olduğu öğrenilen ve her defasında bakanlıktan daha fazla destek isteyen TÜRSAB’ın bu kararı kamuoyunda tartışma yarattı. Bu tutumuyla KOMER krizinde çözümsüzlüğü kadere dönüştüren TÜRSAB’a özellikle Kuşadası’nda tepkilerin yükseldiği belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM