Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Körüklü Çizmeye yoğun talep, herkesin tercihi oldu

Körüklü Çizmeye yoğun talep, herkesin tercihi oldu

AYDIN’ın İncirliova İlçesinde 30 yıldır Körüklü Çizme imalatı yapan İzzet Erkaç (51), pandemi nedeniyle ara verilen deve güreşlerinin yeniden başlayacak olmasıyla artan istek üzerine talebi karşılamakta zorlandığını söyledi. Keçi derisinden yapılan 8 köşeli çizmelerde istek artınca fiyatı 1300 lirayı buldu. 

Körüklü Çizmeye yoğun talep, herkesin tercihi oldu
Körüklü Çizmeye yoğun talep, herkesin tercihi oldu

Deveciler ve Yörüklerin daha çok giydiği ancak günümüzde siyasiler ve dizi oyuncularının tercih etmeye başladığı Körüklü Çizme’ye talep arttı. Geçen yıl pandemi dolayısıyla deve güreşlerinin yapılamaması körüklü çizme imalatçısını da etkiledi. Ancak bu yıl kasım ayında yapılmaya başlanacak olan deve güreşleri öncesi körüklü çizme imalatı yapanlarda yoğun sipariş almaya başladı. Tamamen keçi derisi ve köseleden imal edilen körüklü çizmenin tamamlanması 15 gün sürerken, 8 köşeli olmasını ise her köşesinin bir anlamı olduğu belirtildi. Köşelerin Yiğitlik, mertlik, cömertlik, hoşgörü, vatanseverlik, misafirperverlik, alçakgönülülük ve milliyetçilik gibi anlamları olduğunu belirten Körüklü Çizme ustası İzzet Erkaç, çizmeleri deveciler ve Yörükler haricinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Lideri Devlet Bahçeli, İYİ Parti Lideri Meral Akşener, milletvekilleri, belediye başkanları ve dizi oyuncularında tercih ettiğini ifade etti.

Körüklü Çizmeye yoğun talep, herkesin tercihi oldu
Körüklü Çizmeye yoğun talep, herkesin tercihi oldu

“GÜREŞLERİN YAPILACAK OLMASI BİZİ SEVİNDİRDİ”

Körüklü Çizme ustası İzzet Erkaç, “Devecilik kültürünün de bir parçası olan efe çizmeleri bölgemizde kurtuluş savaşında Aydın’dan düşmana geçit vermeyen kahraman Efelerimizin bu çizmeleri giymesiyle kültürel beğeni ve zenginlik kazanmıştır. Kasım ayında başlayacak olan deve güreşleri nedeniyle en çok devecilerin tercih ettiği bu körüklü çizmeleri hazır hale getirdik. Geçen yıl pandemiden dolayı biraz azalma yaşandı. Ancak bu yıl çok talep var. Bizde geçen yılda ayak numarasına göre çok sayıda körüklü çizme ürettik. Bu yılda gelen talepleri karşılamak için çalışmaları sürdüreceğiz. Deve güreşinin yapılacak olması öncelikle bizleri çok sevindirdi. Sadece bizleri değil Türkiye genelinde devecilik kültürü sayesinde yüzlerce esnaf binlerce geçimini sağlayan kişiler var. Bizde bunların bir parçasıyız” dedi.

“TÜRKİYE’NİN HER İLİNE YOLLUYORUZ”

İyi bir körüklü çizmenin yapının 2 hafta sürdüğünü belirten Erkaç, “Bu yıl çizme fiyatları özelliğine göre 1200 ila 1300 liradan alıcı buluyor.  Bu çizmeleri başta Yörük kültürünü seven deveciler, efe ekipleri ve Yörükler sık sık bu çizmeleri giymekteler. Bu küçük mekandan Türkiye genelinde Başbakan, milletvekili, belediye başkanı gibi siyasilerde çizme yaptık. Türkiye’nin değişik il ve ilçelerine yolladık. İstek olduğunda yurt dışına da çizme yolluyoruz. Dünyanın her yerinde Türk olduğu için bu kültürü seven herkes tercih edebiliyor. Hatta yabancı uyruklu insanlardan bile sipariş aldığımız zamanlar oldu” diye konuştu.

Körüklü Çizmeye yoğun talep, herkesin tercihi oldu
Körüklü Çizmeye yoğun talep, herkesin tercihi oldu

HER KÖŞESİNDE BİR ANLAM VAR

Erkaç“Yiğitliğin ve gösterişin simgesi olan körüklü efe çizmesinin 8 körüğü var ve bunların her birinin bir anlamı var. Yiğitlik, mertlik, cömertlik, hoşgörü, vatanseverlik, misafirperverlik, alçak gönüllülük ve milliyetçilik gibi köşelerin anlamları vardır. Bunlar ayrıca bir efe kültürünün kanunları gibidir. Efenin olmazsa olmazı karakteridir. Ayrıca çizmeler yolda yürürken ses çıkarma özelliğine sahiptir. Bununda anlamı dosta güven, düşmana korku salar. Esnektir ve sağa sola esneyerek kişiye heybet ve gösteri verir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM