Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Kurdukları ev hayali yarım kalan aileler müteahhitle davalık oldu

Kurdukları ev hayali yarım kalan aileler müteahhitle davalık oldu

AYDIN’ın Söke İlçesinde 2017 Eylül ayında ruhsatı alınarak yapımına başlanılan inşaattan daire alan aileler, 18 ayda teslim olmayı hayal ederken, inşaat yarım kalınca, ‘malın ayıplı’ olmasından kaynaklanan dava açtı.

Kurdukları ev hayali yarım kalan aileler müteahhitle davalık oldu
Kurdukları ev hayali yarım kalan aileler müteahhitle davalık oldu

Yenicami Mahallesinde müteahhit Yaşar Ö., 2017 Eylül ayında ruhsat alınarak 13’er katlı 2 Blok 115 dairelik inşaata başladı. Daire almak isteyenlerin birçoğu inşaatın temelinin atılmasıyla Söke’nin köklü ailelerinden birisi olan Y.Ö. isimli müteahhite güvenerek sözleşmesini yaptı ve daire aldı. Parası olanlar nakit ödeme yaptı, olmayanlar kredi kullanarak tapularını aldı. İlk zamanlar inşaat hızla ilerlerken 2019 yılı içerisinde çalışmalar durdu. Daire sahipleri 18 ayda tamamlanması gereken inşaatın 9. Katta çalışmaların durması ile hayalleri suya düştü. Müteahhit ile her konuştuklarında yapılacağı vaadi verilerek beklemeleri söylendi. Ancak 2 yıldan beri bir çivinin bile çakılmadığı iddia eden bazı daire sahipleri Söke 1. Asliye Hukuk Mahkemesine 2020 Temmuz ayında dava açtı. Dava devam ederken, mağdurlar ise bir an önce evlerine kavuşacaklarını günün hayalini kurarken, müteahhitlede sık sık karşı karşıya geliyorlar.

“2 YILDA BİR ÇİVİ BİLE ÇAKILMADI”

Mağdurlardan Volkan Topçu, “2017 yılında buradan daire aldım. Teslim tarihi Nisan 2019’du. Ancak 2 yıldan beri bu inşaata bir çivi bile çakılmadı. Buradan ev alan herkesin bir emeği bir hayali vardı. Ama şu anda kimsenin bir umudu kalmadı. Aralıksız her 15 günde bir müteahhidin ofisine gidiyoruz. Ancak verilen ve değişmeyen sözler hep aynı. Yapacağız, devam edeceğiz, sabredin sözlerine kimsenin inancı kalmadı. Sanki borçlu bizmişiz gibi azarlamalar ve ters konuşmalar oluyor. Mağdurları toplayarak bir resmi açıklamada yapılmıyor. Ben temelden katıldım. Tapu almadan sözleşme yaparak 205 bin lira peşin para ödedim. Geriye kalan 40 bin lirayı ise anahtar tesliminde ödeyecektim. Ama devam etmediği için 40 bin lirayı ödemedim, devam etmediği içinde kalan parayı vermeyi düşünmüyorum. Daireyi aldığımda inşaatın banka garantörlüğünde söylenmişti. Ama şu anda bankada öğle bir şey olmadığını söylüyor. 13 katlı binanın 10 katını satın aldım. Ama şu an bina 9’uncu katta durmuş ve benim dairem şu an piyasada yok. Bekçisi olmadığı için inşaata hırsızların giriyor. Terk edilmiş bir vaziyettedir. Biz sesimizin duyulmasını istiyoruz.”

Ali İksan Toplan, “Benim burada 11 ve 14 nolu olmak üzere 2 dairem var. Kendime ait arazim vardı 15 Mayıs 2018’da onu satarak dairelerin parasını nakit olarak verdim. 2 daireyi o zaman için 400 bin liraya aldım. O gün bugün yapılacak diye bekliyoruz.”

Mevlüt Dilek, “Bende eşim adına bir daire aldım. 135 bin lira para ödedim. 20 yılda biriktirdiğim paramı verdim. Bir apartmanda görevli olarak çalışmaktayım. Gecem gündüzüm belli değil. Geceleri kaloriferleri yakıyorum 4 saatlik uykuyla bu paraları kazandım. Bu binaya yatırdık bekliyoruz.”

“ÇIKMAZIN İÇERİSİNDEYİZ”

Serpil Karabacak, “Sözleşmeyi yaptıktan sonra 10 gün içerisinde dairenin parasını ödedik. Temelde almıştık 2. Kat yapılırkende dairemin tapusunu aldım. Kaç yıldan beri oturmadığım eve vergi ödüyorum. Yıllarca bir fabrikada çaliştım oradan aldığım tazminatımı ve eşimle birlikte kenarda olan birikimizi buraya yatırdık. Burayı alırken, kiraya veririz veya sıkışırsak satarız diye almıştık. Ama reklamı kötü olduğu için ne satabiliyoruz, ne kiraya verebiliyoruz, nede verdiğimiz paramızı geriye alabiliyoruz. 180 bin lira benimde param gitti. Sözleşme yapılalı 4. Yıl bitmek üzere. Kandırılmaktan, mağdur edilmekten bıktık. Sağlığımız ve psikolojimiz bozuldu. Bu nedenlede bir sürü insanın aile düzeni bozuluyor. Çıkmazın içerisindeyim. Sesimizin duyulmasını istiyoruz” dedi.

Firma sahibi müteahhit ise maddi anlamda sıkıntılarının olduğunu amacının kimseyi mağdur etmek olmadığını ve işin tamamlanması için formül aradığını söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM