Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

ResimLink - Resim Yükle
Mahalle muhtarlığı 2 gün sürdü

Mahalle muhtarlığı 2 gün sürdü

Mahalle muhtarlığı 2 gün sürdü

AYDIN’ın Nazilli İlçesi’nde 6 Haziran Pazar günü Altıntaş Mahallesinde en yakın rakibine 215 oy fark atarak muhtar seçilen Bahar Başar’ın muhtarlığı itiraz nedeniyle yaşadığı yerde 6 aydan az ikamet ettiği gerekçesiyle iptal oldu.

Altıntaş Mahalle Muhtarı Şükrü Ustaoğlu’nun istifasının ardından birinci Aza Ahmet Ertemiz Vekaleten Muhtar olarak atandı.6 Haziran Pazar günü ise 7 adayın yarıştığı mahallede yeniden seçim yapıldı. Ahmet Yesevi ilköğretim okulunda gerçekleştirilen seçimlerde 8 sandıkta 997 seçmen oy kullandı. Açılan sandıklarda bir oy geçersiz sayılırken Bahar Beşer 376 oy aldı. En yakın rakibi olan Ahmet Ertemiz ise 161, Meltem Tuğral 114, Şener Zorlu 105, Asil Soy 103, Cenk Tunç 80 Gülşen Tunar 27 oy aldı. Buna göre Beşer en yakın rakibine 215 oy fark atarak muhtar olarak seçildi.

YSK’YA İTİRAZDA BULUNULDU

Seçimi kaybeden Ertemiz, Bahar Beşer’in mahalleye 6 aydan önce ikamet etme yeterliliğini taşımadığı gerekçesiyle İlçe seçim kuruluna itirazda bulundu. İtirazı inceleyen ilçe seçim kurulu ise seçimlerin kanunlara uygun olduğu hükmüne vararak Ertemiz’in itirazını reddetti. Bunun üzerine Ertemiz İl Seçim Kuruluna gitti. Aydın İl Seçim Kurulu da  Ertemiz’in itirazını kabul etmedi. Muhtarlığı tescillenen Beşer geçtiğimiz Çarşamba günü mazbatasını alarak göreve başladı.

YSK ‘KANUNSUZLUK’ DEDİ

Muhtarlık seçimlerini kaybeden Ahmet Ertemiz bu kez de Yüksek Seçim Kuruluna itirazda bulunu. YSK açıkladığı kararla, Beşer’in 2972 sayılı kanunun 31.maddesinde yer alan en az 6 aydan beri o mahalle veya köyde oturmak olarak belirtilen seçilme yeterliliği şartını taşımadığı gerekçesi ile il ve ilçe seçim kurulu kararlarının tam kanunsuzluk nedeniyle kaldırılmasına ve muhtarlık mazbatasının seçilme şartını taşıyan en çok oy alan adaya verilmesine hükmetti. Çarşamba mazbata alarak göreve başlayan Başer, 2 gün sonra görevi iptal oldu.

İLÇE SEÇİM KURULU ERTEMİZİN MUHTARLIĞINI ONAYLADI

Konu ile ilgili açıklama yapan Nazilli İlçe seçim kurulu Müdürü Famil İskenderoğlu açıklamasında;” YSK, Bahar Beşer hanımefendinin ikametgah adresi ile ilgili olarak yapılan itirazı değerlendirdi. Kurul konu ile ilgili olarak ‘ Tam kanunsuzluk’ kararı verdi. Kanunlar gereği Bahar Beşer’in muhtarlığı iptal edildi.6 Haziranda yapılan seçimlerde en fazla 2’nci oyu alan Ahmet Ertemiz’in  Altıntaş Mahalle muhtarı olmasına karar verildi. Önümüzdeki günlerde devir teslim yapılacak” dedi

ResimLink - Resim Yükle ResimLink - Resim Yükle
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
muhtar

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM