Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Müteahhit mağdur etti, 8 yıldır evlerine kavuşmayı bekliyorlar

Müteahhit mağdur etti, 8 yıldır evlerine kavuşmayı bekliyorlar

AYDIN’ın Efeler ilçesinde, 15 ayda yapmayı taahhüt ettiği  15 daireli apartmanın inşaatını aradan 8 yıl geçmesine rağmen tamamlamayan müteahhite karşı hak sahibi 11 mağdur ne yapacaklarını şaşırdı.

Müteahhit mağdur etti, 8 yıldır evlerine kavuşmayı bekliyorlar


Orta Mahalle‘de yaşayan Hayriye Tekeli ve Hatice Gülay Demiral,  213 Sokak’taki ortak oldukları toplam 195 metrekarelik arsalarını kat karşılığı 8 yıl önce müteahhit B.Y.’ye verdi. Müteahhit B.Y. , yapacağı 5 katlı, 15 daireli apartmandan iki kadına arsalarına karşılık 1+1 3’er daire vermek üzere noterde sözleşme imzaladı. Sözleşmede binanın yapımının 15 ay içinde tamamlanacağı da yer aldı. Müteahhit B.Y.’nin yer tesliminin ardından başladığı inşaat, ilk aylarda hızlı bir şekilde ilerlerken, kalan 9 daire de satıldı. Daire sahipleri inşaat devam ederken kat irtifakı tapularını da aldı. Ancak, müteahhit B.Y., 15 aylık süre dolmasına rağmen kabası bitip, sıvası yapılan binada daireleri tamamlamadı. Bunun üzerine hak sahipleri 10 Temmuz 2017 tarihinde avukatları aracılığıyla Aydın 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne değişik iş davası açtı. Dava kapsamında gönderilen bilirkişi, apartman inşaatında başta asansör olmak üzere çok sayıda eksik tespit etti. Bilirkişi raporunda binanın tamamlanması için o dönemde yaklaşık 200 bin liraya ihtiyaç olduğu belirtildi. Hak sahipleri, binadaki eksikleri giderebilmek için icra yoluna başvurdu, ancak müteahhit B.Y.’nin üzerine kayıtlı gayrimenkul ve menkul bir şey bulunamadı.

Müteahhit mağdur etti, 8 yıldır evlerine kavuşmayı bekliyorlar
Müteahhit mağdur etti, 8 yıldır evlerine kavuşmayı bekliyorlar

İKİNCİ KEZ KANDIRILDILAR

2019 Aralık ayında müteahhit B.Y.’ye bir şekilde ulaşan mağdurlar inşaatın tamamlanması istedi. B.Y.’nin ekonomik durumunun iyi olmadığını ve daire başı 10 bin TL vermeleri karşılığında eksik kalan yerleri kendisininde üstüne para koyarak tamamlayacağını söyledi. 15 daire sahibide inşaatın bitmesi için 10’ar bil lira toplayarak müteahhite verdi. Ancak idiaya göre müteahhit sadece dış cephe boyasını yaptırdıktan sonra yeniden ortadan kayboldu. İnşaatın SGK ve Vergi borcu ve eksiklerinin tamamlanamamasından dolayı oturma ruhsatıda alamayan mağdurlar evlerine kavuşacağı günü bekliyor.

“ŞAŞKIN VE ÇARESİZ DURUMDAYIZ”

3 dairesi bulunan Hatice Gülay Demiral, “İnşaata başladı bir türlü bitmek bilmedi hep yarıda kaldı. Çok uğraştık ama sürekli bizi oyaladı. En 2019 Aralık ayında yine bizlerden 10 bin lira para topladı. Yine tamamlamadan yarım bıraktı gitti. Telefonlara cevap vermiyor mesajla gel görüşelim diyorum gelmiyor. Asansör yok, oturma ruhsatı yok ve devlete olan borçları var. 8 yıldan beri yoruldum artık sağlığımla oynadı. Kalp hastası oldum mide kanması geçirdim. Şaşkın ve çaresiz durumdayız.”Sefa Tekeli’de, “Biz bu müteahite kat karşılığı arsamızı verdik. 3 adet 1+1 verdi ve bir tane 1+1’de paramla aldım ve karşılığında temelindeyken 25 bin lira ödedim. Ancak halen daha teslim alamadık. Bunun yanında bir o kadarda kira kaybım var. Çok mağdur olduk.”

Hamza Uyanık ise, “Bende 2015 yılında buradan bir daire aldım. O dönemde 50 bin lira para ödeyerek aldım. O yıl 11. Ayda teslim edecekti ancak halen teslim alamadım. Kira bedeli vereceklerdi onuda alamadım. Bu inşaatta 11 ayda bekçilik yaptım onuda alamadım. Çaresiz bekliyoruz” dedi. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM