NYSA, önemli günde kadınlara kucak açtı

NYSA, önemli günde kadınlara kucak açtı

NYSA, önemli günde kadınlara kucak açtı
Son Güncelleme: Whatsapp

AYDIN İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde görev yapan kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü 2 bin yıllık Nysa Antik Kent’te kralın eşi tarafından yapılan mecliste kutladı.

Nysa’lı zengin Pythodorus sülalesinden Iulia Antonia Eurydice (zengin anne) gerekli finansmanı bırakarak oğlu Sextus Iulius Maior Antoninus Pythodorus’a Nysa’ya bir meclis binası yaptırmasını vasiyet eder. Kraliçenin ismi olan Nysa Antik Kentinde tarihi 2 bin yıl öncesine dayanan meclis binasında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde görevli kadınlar 8 Mart Kadınlar Günü’nü kutlamanın sevincini yaşadı. İlk kez gördükleri antik kentin meclis salonunda kadınlara karanfil ve bölgeden toplanan zeytinlerden elde edilen zeytinyağı hediye eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer, kadınların gününü kutladı. Etkinliğe AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim ile birlikte 13 kadın katıldı.

“KADINLAR İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü müdürlüğümüz büntesinde çalışan kadınlarla birlikte Nysa Antik Kent’te kutlamak istedik.  Burası bünün anlam ve önemini ifade eden değerlere sahiptir. Dönemin karalı tarafından kraliçenin ismi Nysa verilerek yapılan bir antik kenttir. Aynı zamanda şu anda meclis binasının, içindeyiz. Meclis binası dönemin zengin ailelerinden Antoninus Pytodorus’un annesi vasiyet etmiş. Anne vasiyeti üzerine yapılan meclis binası ve kraliçenin ismiyle anılan bu kent bizim kadın temasına verdiğimiz değeri aslında ifade eden bir konu olduğu için buradayız. Dünya Kadınlar Günü’nde özellikle şehit ve gazilerin yakınlarınınkini özellikle kutlamak istiyorum. Kadın erkek eşitliğini bağlayan bir kültür yapısına sahibiz. Bu bağlamda tüm şiddet eylemlerinin son bulmasını diliyorum.”

İLK KEZGELDİLER

Songül Aslan, “Burada olmaktan gerçekten tüm kadınlar olarak çok mutluyuz. Bu anlamda çok değişik bir yerde kadınlar gününü kutluyoruz. Bu doğrultuda müdürümüze de çok teşekkür ediyoruz. İnşallah bundan sonra şiddet olmaz. Şiddetin olmadığı kadınlar gününü her zaman görmek istiyoruz. Çok teşekkür ediyoruz. Arkadaşlarla bir arada olmak ve kaynaşmak çok güzel bir duygu” dedi.

Buket Yılmaz Şahin ise, “Böyle önemli bir günde burada olmaktan çok büyük mutluluk duyduk. Buraya ilk defa geldim. Güzel herkesin görmesi gereken bir yer. Yakın olmasına rağmen herkesin keşfetmesi gerekiyor.”

AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim’de Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak, şiddete karşı olduklarını söyledi.

ResimLink - Resim Yükle

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.